TürkiyeSON - 23.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Beytülmâl’e Uzanan Eller Yakılmalıdır

Beytülmâl’e Uzanan Eller Yakılmalıdır

Beytülmâl ve kul hakkı cehenneme girmeye yegane sebeptir. Kişi beytülmaldeki tasarrufuyla, bir iğneden dahi hesaba çekileceğini unutmadan, kullanmak ve istifade etmek için kendisine tahsis edilen varlıkları, gözü gibi muhafaza ederek, kendi malından daha fazla hassasiyet ve i’tina göstermelidir. Ebü’l Faruk(k.s) hazretleri şöyle buyururlar: “Vakfedilen malın, Hakiki sahibi Cenab-ı Hakk, Mecâzi sahibi ise insandır. Vakfeden kimse: Bu malı hakiki malikine teslim ettim, bıraktım demek ister. Vakıfta davacı: Varis-i Rasülullah, dava vekili: Fahri Alem, Hâkim: Cenab-ı Hakk, Vakfa musallat olanların hali ise perişan olur. ”

Hz.Ömer vefatından bir sene sonra oğlu Abdullah (RA) babasını rüyasında görmüş ve mescide gelerek gördügü rüyayı anlatmış. ” Dün akşam babamı -ölümünden ancak bir sene sonra – rüyamda görebildim. Halbuki babamı rüyamda görebilmek için her akşam dua ediyordum ; ancak dün akşam müyesser oldu . Babamın rengi degişik bir haldeydi ” Sevgili Babacıgım ! Mübarek yüzünün rengi neden böyle oldu ? ” diye sordum . Babam da ” Oglum , yeni kurtuldum ; şimdiye kadar hesap ile meşgul idim . Çünkü hesapların biri bitiyor ,digeri başlıyordu . Nihayet hesap , sadaka develerinin bir yularına gelmişti. O eskimiş yular bir çok yerinden baglanmış , artık deveye baglanacak hali kalmadıgından atmıştım. HZ.Allah “O YULARI NEDEN ATTIN , MÜSLÜMANLARIN MALLARINI HEDER ETTİN .” diye .sordu, dedi.

Öksüzlere mallarını verin ve kötüsünü (onlara vererek) iyisiyle değiştirmeyin. Onların mallarını, kendi mallarınıza karıştırıp yemeyin. Zira bu, büyük bir günahtır.

Yetimlerin mallarını haksız yere yiyenler, muhakkak ki karınlarını ateşle doldurmuş olurlar ve cehennemi boylarlar.

Hayırlı Cumalar…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: