TürkiyeSON - 30.09.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

BİLSAM yerel yönetimleri avrupada inceledi

BİLSAM yerel yönetimleri avrupada inceledi

Avrupa Birliği Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Programı (LLP) Leonardo Da Vinci (LDV) hareketlilik projeleri kapsamında 2013 yılı proje teklif çağrısı döneminde BİLSAM Ar-Ge ve Proje Koordinasyon Birimi tarafından hazırlanan “Yeni Büyükşehirlerin Yerel Yönetim Uygulamalarını AB Standartlarında İncelemeleri” başlıklı AB projesi başarıyla tamamlandı.

DSC_0021BİLSAM’ın koordinasyonunda Avrupa’dan Almanya’nın Essen ve Duisburg, Hollanda’nın Amsterdam ve İspanya’nın Sevilla şehirlerinden toplam 6 alıcı ortak kurum; Malatya, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri ile Van Valiliği başta olmak 13 yerel kurumun işbirliğiyle hazırlanan proje 3 hareketlilikten oluştu. BİLSAM Araştırma Merkezi, Malatya Araştırmaları Koordinatörlüğü tarafından yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:

Eğitim Program kapsamında Proje ile 15 katılımcı Almanya’ya 14 katılımcı Hollanda’ya 11 katılımcı İspanya’ya gitti. Almanya’da Essen Belediyesi’de görevli Protokol ve Halkla İlişkiler Müdürü Mr. Glup, Şehir Bölge Planlama Uzmanı Mrs. Mayer ve Köln Belediyesi Europe Direct yöneticisi ile Hollanda’da Amsterdam Stadsdeel Nieuw-West (yeni batı) belediyesinden belediye başkanı Achmed Baadoud ve 7 kişilik ekiple; Stadsdeel Alkmaar (Alkmaar Belediyesi) dan belediye başkan yardımcısı ve 7 kişilik bir ekiple; İspanya Sevilla’da Sevilla Belediyesi ulaşım dairesinden sorumlu yetkiliyle programlar dahilinde görüşüldü, kurumlar hakkında genel bilgiler alındı. Yapılan çalışmalarla ilgili sinevizyon gösterileri şeklinde ve tercüman aracılığı ile karşılıklı soru-cevap formatında konuklara sunum yapıldı. Kurum temsilcileri katılımcıları uygulama alanlarına götürerek Yerel Yönetimlerin işleyiş ve uygulamalarını içeren Çağdaş Yönetim Teknikleri, Altyapı Hizmetleri, Ulaşım, Çevre Düzenlemesi, İmar ve Konut Yapımı, Sosyal ve kültürel Yaşam gibi ana başlıklar hakkında bilgiler alındı.

Reklam

Yapılan çalışmalar kapsamında bilgi alma, incelemelerde bulunarak programlar arasında karşılaştırmalar yapıldı. İyi örnekler ve model uygulamaları görüp video ve fotoğraflayarak kayıt altına alındı. Yerel yönetimlerle ilgili diğer resmi ve özel kurumlar ile STK’lar ziyaret edildi.

Proje kapsamındaki deneyimler toplantılar, sunumlar, ziyaretler ve yazılı görsel medya aracılığıyla yaygınlaştırma faaliyetleri devam etmektedir. Katılımcılar İspanya’nın Sevilla, Granada, Cordoba, Cebeli Tarık Boğazı; Almanya’ nın Essen, Düsseldorf, Düisburg, Köln, Frankfurt, Stuttgardt kentleri, Hollanda’ nın Amsterdam kenti ile Belçika’da Lahey ile Başkenti Brüksel’ de bulunan AB Parlamentosunu da ziyaret ederek parlamentonun çalışma sistemi hakkında uygulamalı bilgiler alındı. Ziyaretler kapsamında gezilen ülkelerin sosyal, kültürel çalışmaları, yabancı dillerini, iletişim ve bilişim teknolojilerini kullanma becerilerini geliştirme, Avrupa’nın kültürünü ve sosyal yaşantısını tanıma fırsatı buldular. Ayrıca İncelemeler kapsamında ziyaret edilen ülkelerdeki katılımcılara yönelik kendi kültürümüzün ve kurumsal işleyişimizin de tanıtılmasına önem gösterildi. Bülten

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: