22.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Bizi oy deposu olarak kullandılar

Bizi oy deposu olarak kullandılar

Malatya Bakkallar Odası Başkanlığı tarafından KOSGEB Malatya Hizmet Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle ve Malatya ESOB toplantı salonunda 30 kursiyerin katılımıyla gerçekleşen  ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin sertifika programı düzenlendi.

adas

 

MESOB toplantı salonunda gerçekleştirilen sertifika törenine MESOB Başkanı Şevket Keskin, KOSGEB Müdürü Murat Seki, Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Murat ve sertifika alan kursiyerler katıldı. Sertifika programında ilk konuşmayı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Murat yaptı. Başkan Murat, Bakkallar ve Bayiler Odası ve KOSGEB’in işbirliğiyle düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan 30 girişimciye sertifikalarını vereceklerini belirterek, girişimcilere bundan sonraki hedeflerinde hangi işi, ne zaman ve kiminle yapacaklarını planlamaları gerektiğini söyledi.

SEKİ: HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ

Girişimcilere gerekli her türlü desteği vereceklerini kaydeden KOSGEB Müdürü Murat Seki, “Malatya’da 2009 yılından beri başladığımız Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı, 2014 yılında da bütün hızıyla devam ettiriyoruz. Bugün burada Bakkallar ve Bayiler Odasıyla birlikte yapmış olduğumuz Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programına katılan 30 girişimci arkadaşımıza bugün sertifikalarını vereceğiz. Ve bundan sonra da kendilerinden Malatya’nın ekonomisine, işsizliğine katkıda bulunacak, yenilikçi ürünler üretebilecek yeni işletmelerin kurmalarını bekleyeceğiz. Bunun içinde gerekli olan her türlü desteği gerek KOSGEB olarak gerek Esnaf Sanatkârlar Odası olarak sizlere vereceğiz” dedi.

BAŞKAN KESKİN: HER ZAMAN SİZİN YANINIZDAYIZ

Kendisini en çok sevindirenin kadınların esnaflığa ve ticarete ilk adımı atmaları olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan MESOB Başkanı Şevket Keskin, yaşadığımız coğrafyada çok büyük ekonomik sıkıntılar olduğunu söyledi. İşe girişmeden önce etüt ve fizibilite çalışmasının iyi yapılması gerektiğini dile getiren Başkan Keskin, güvenin çok önemli olduğunu belirtti.

Kadın girişimcilere çok güvendiğini ifade eden Başkan Keskin, “Ticaret güzel şeydir. Helalinden kazanç güzeldir. Esnaf ve Sanatkâr camiası olarak bizim tek gayemiz var. Devlete yük olmadan çocuklarımızın nafakasını kazanmak, muhannete muhtaç olmadan, iş yerimizi besmeleyle açıp şükürle kapatmak. Bu Türk milletinin özünde olan, ahilik kültüründen gelen büyük bir gelenektir. Biz ilk defa Türkiye’de kadın girişimciler olarak Türkiye Esnaf Konfederasyonu olarak Malatya’nın bölge olması nedeniyle 4 bin 500 kadına eğitim verdik. Türk kadını cesaretlidir ve kendilerine öz güveni vardır. Annedir, eştir, baş tacıdır. Onun için ben özellikle kadın kardeşlerimize çok güveniyorum. Cesaretli olalım. Hep biz sizin yanınızdayız. Hem Esnaf Kefalet Kooperatifi olarak hem KOSGEB olarak hem de Bakkallar ve Bayiler Odası olarak, yönetim kurulu olarak her zaman sizin yanınızdayız” şeklinde konuştu.

“BU ÜLKENİN MİMAR TAŞIYIZ”

Hükümetin kendilerine söz verdiğini ifade eden Başkan Keskin, şunları söyledi:

“Maddiyatta sizlere fazla destek olamayabiliriz. Ama bizim hükümetten istediğimiz KOSGEB’in bir zaman bize karşılıksız, faizsiz verdikleri kredinin peşindeyiz. Hükümet bize söz verdi. Hükümetler şimdi seçim zamanı geldiği zaman biz Esnaf ve Sanatkâr camiası olarak omurga kemiğiyiz. Çimentoyuz. Baş tacıyız. Bu ülkenin mimar taşıyız. Barışın anahtarıyız. Sosyal devletin önde gelenleriyiz. Ama ne hikmetse bir marketler yasasını çıkarttık, bırakın komisyonla zoraki görüştük. Ama Genel Kurula indiremedik. Neden, para babaları ağır bastı. Ama oya geldiği zaman Esnaf Sanatkâr kesimi her şeyin üstünde. Bizi oy deposu olarak kullandılar. Bunu açık söylüyorum. Şimdi seçime de gidiyorlar. Bunların bize verecekleri fazla bir şey yok. Bir yıl ödemesiz 50 bin TL. 3 yıl ödemeli faizsiz bir kredi istiyoruz. Her tarafa para buluyorlar. Sosyal devletin yaptığını yapıyorlar, bu doğrudur.”

“KREDİ İSTİYORUZ”

Esnaf ve Sanatkarlara bakılmasını isteyen Başkan Keskin, “Bugün üniversite çocuklarına 12 ay karşılıksız burs verecekler. Versinler. Ama benim Esnaf Sanatkâr kesimime de baksınlar. Bize de versinler. Biz hibe olarak da istemiyoruz. Bugüne kadar devletin verdiği bir kuruş para Esnaf Sanatkârların boğazından geçmemiş. Biz devletin malı deniz anlayışını asla ve asla kabul etmedik ve bunu haram kıldık. Bunda tüyü bitmemiş yetimin hakkı var dedik. Onun için biz hibe istemiyoruz. Biz hakkımız olanı 50 bin TL’lik bir kredi istiyoruz. Bir yıl ödemesiz, faizsiz, geriye dönük 3 yıl ödemeli para istiyoruz. İnşallah bunları hükümet de, Malatya milletvekillerimiz de, bakanlarımız da sizin adınıza bire bir dilimin döndüğü kadar hakkınızı savunmak benim boynumun borcu” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.