TürkiyeSON - 15.04.2024 -

Bizim cemiyetimizde demokrasi var

Bizim cemiyetimizde demokrasi var

Cumartesi günü kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla gün boyu bir çok etkinlik düzenlendi.

tarafsiz_gazetecilik_Kısa süre önce kurulmasına rağmen yaptığı etkinliklerle Malatya basınını kucaklayan projelere imza atan Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde de farklı bir etkinliğe imza attı. Kentteki basın yayın kuruluşlarının neredeyse yüzde 80’ine hitap eden MGTC tarafından düzenlenen moral gecesine çok sayıda basın mensubunun yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ile Malatya Milletvekili Cemal Akın’da katıldı.

BİZİM CEMİYETİMİZ FARKLI

Oldukça samimi ve coşkulu geçen gecede ilk konuşmayı yapan Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Mikail Pelit, cemiyetin kısa bir süre önce kurulmuş olmasına rağmen bütün mesleki kuruluşların önünde bir cemiyet haline geldiğini dile getirdi. Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarının özverili çalışmaları ile bu neticeye vardıklarını söyleyen Pelit, “Bundan dolayı da büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bizim cemiyetimiz farklı. Bizim cemiyetimizde demokrasi işliyor. Bizim cemiyetimiz her türlü kurum ve kuruluşlarla çalışan bir cemiyet. Bu açıdan çok önemsiyoruz değer veriyoruz. 10 Ocak dünya gazeteciler günü nedeniyle birlikteyiz. Bu günün bizim için bir şeyler ifade etmesi lazım. Medyanın sorunlarının çözülmesi lazım. Birtakım çalışmaların şimdiden başlatılması gerektiğini düşünüyorum. Ben yaklaşık 30 yıldır Malatya’da gazetecilik yapıyorum. Stajyer muhabir olarak başladım. Her noktasında bulundum. Bu günde Cemiyet başkanı olarak sizlerin huzurlarınızdayız. Ciddi sorun ve sıkıntılarımız var. Hem Malatya’da yaşayan Gazeteci arkadaşlarımızın sorunları hem de Türkiye’de yaşayan arkadaşlarımızın sorunları sıkıntıları var. Bunların bir kısmının yasal birtakım çalışmalarla çözülmesi gerekir. Bu konuda sayın milletvekilimiz Cemal Akın’a güveniyoruz. Sayın Cemal Akın’ın TBMM de basının sorunlarını gündeme getireceğini biliyoruz. Bundan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

“CANINIZI HİÇE SAYIYORSUNUZ

Gazeteciliğin emek, özveri, çaba ve fedakârlık isteyen bir meslek olduğunu belirten Pelit, “Ben burada tüm gazetecileri hepsini tek tek kutluyorum. Sizler Malatya’da kahramanlık yapıyorsunuz. Canınızı hiçe sayıyorsunuz. Vatandaşlarımızın haber alma özgürlüğünü kullanmaları için her türlü çabayı gösteriyorsunuz. Emin olun biz de bu saatten fazla sizlere daha fazla nasıl yardımcı olabiliriz. Bunun mücadelesi içinde olacağız” dedi.

Daha sonra söz alan AK Parti Malatya Milletvekili Cemal Akın’da gerek belediye başkanlığı döneminde gerekse Milletvekilliği döneminde basın ile çok yakın çalışma içerisinde olduğunu belirterek “Sizler toplumuzda cereyan eden bütün olayları bizim tarafımızdan görülmesini sağlıyorsunuz. Topluma hizmet için yola çıkmış olan siyasetçilerin tabiî ki gazeteci arkadaşlarımızla çok ciddi diyaloglar geliştirmeleri gerekiyor. Gazeteciliğin basın yayının gelişmiş olduğu ülkelerde demokrasi de buna paralel olarak gelişmektedir. Çünkü halkın bütün olayları bildiği açık rejimlerde demokrasiye uyum sağlamayan, sağlayamayan gerek siyasi irade gerekse siyasi kadrolar, gerek siyasi düşünceler, yeşerme imkânı bulamıyor” şeklinde konuştu.

KANUNİ DÜZENLEMELER YAPILDI”

Gazetecilerin çok büyük problemler içerisinde olduğunu yaşayarak gördüklerini de sözlerine ekleyen Akın, “Hükümetimiz döneminde bu sıkıntıların giderilmesi hususunda kanuni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeler neticesinde arzu edilen kıvamda belki rahatlama sağlanmamış olsa dahi eskiye nazaran güzel bir iyileşme söz konusudur. Bu yeter mi tabiî ki yetmez. İnşallah önümdeki dönem içerisinde gerek gazeteci arkadaşlarımızın, özlük haklarında çok daha ileri iyileştirmeler söz konusu olacak ve mesleklerini icra ederken daha özgür çalışmaları temin edilecektir. Basının susturulduğu rejim demokrasiyle bağdaşmayan bir rejimdir. Geleceğin bu güden daha aydınlık olacağına inanıyor, siz gazeteci kardeşlerimin her zaman hizmetinde olduğumu da paylaşıyorum” ifadelerine yer verdi.

10 OCAK GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”

Gece de son olarak söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise “Bütün gazeteci arkadaşlarım ekmeğini kâğıttan, kalemde çıkaran gecesini gündüzüne katan 24 saat yetmeden 25 saati kendiliğinden veren değerli kardeşlerimin 10 Ocak gününü kutluyorum” dedi.

Gazetecilerin çok zor şartlar altında çalıştığına şahit olduklarını ifade eden Çalık, “Uzun yıllardır bu işin içerisinde olan duayenlerimiz geçmiş dönemde çok daha zor şartlar altında çalıştıklarını söylerler. Bugün bir nebze de olsa daha iyi şartlarda çalışma imkânını size vermeye gayret ettik. Budan sonra siz tarafsız, yansız ve yalandan riyadan uzak sadece doğruyu yansıtan, halktan haklıdan güçsüzden yana tavrınızla inşallah çok daha iyi şartlarda çalışma imkânı bulursunuz diyorum. Türkiye’nin normalleşme süresi içerisinde sizlerin yerelde çok daha iyi katkısı var. Demokratikleşmede bizim size ihtiyacımız var. Haberciliğinize ve özgür basına ihtiyacımız var. Bunun için Yeni Türkiye’de gazetede çalışan arkadaşlarıma en iyi şartlar onların olsun diyorum” dedi.

Konuşmaların ardından daha sonra müzikli eğlenceye geçildi. Urfa Sıra gecesi ile başlayan gecede gazeteciler stres attı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.