21.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Kayısı ikram etti..

Kayısı ikram etti..

KKTC’nin yeni Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut, AK Parti Malatya Milletvekili ve Türkiye-KKTC Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Ömer Faruk Öz’ü ziyaret etti.

TBMM’de gerçekleşen ziyarette konuşan Milletvekili Ömer Faruk Öz, “İki kardeş ülke arasında, özellikle meclislerimiz arasındaki ilişkilerin artarak en iyi şekilde devam edeceği noktasında hiç şüphem yok” dedi. Kıbrıs’ın kendileri için vazgeçilmez bir dava olduğunu dile getiren Öz, “Kıbrıs davası milli bir davadır. Geçmişten bugüne kadar iktidara gelmiş tüm hükümetler de bu konuya siyasi polemiklerin dışında milli bir dava olarak bakmışlardır. Özellikle AK Parti hükümetleri döneminde daha farklı pozitif ayrımcılıklarla, özellikle yatırımların ve hizmetlerin gelmesi noktasında çok önemli atılımlar gerçekleşmiştir” dedi.
gvj
Kuzey Kıbrıs’ın en büyük problemi olan içme suyu ve sulama suyunda projelerinin sona yaklaştığını belirten Öz, “Bir milyar lirayı aşan bir bedelle yapılan bir proje. Dünyada ilk bir proje, denizin altından Kuzey Kıbrıs’a yılda 70 milyon metreküp civarında suyu götürmüş olacağız. Ekonomik yaşam ve tarımsal üretim noktasında da Kıbrıs’a çok katkıları olacak. Zaman içerisinde Rum Kesiminin de bu içme suyundan talepleri mutlaka olacaktır. Biz bu suyun adada kalıcı barışın gelmesi noktasında da önemli bir etken olacağını düşünüyoruz. Biz hep çözümden anlaşmadan yana olduk” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Türk halkının sonuna kadar yanında olduklarını söyleyen Öz, “Burada iki toplumlu iki devletli olacak şekilde kalıcı barışın destekçisiyiz” dedi. Rum kesiminin adada tek taraflı olarak doğalgaz araması yapması ve Türkiye’nin tepkisi neticesinde Rumların tek taraflı olarak masadan kalkmasına da değinen ÖZ, “Şimdi birde paylaşılamayan Kıbrıs’ın doğal kaynakları var. Rum tarafı şimdi orada tek taraflı olarak doğalgaz ve petrol aramalarına başladı. Bizde ona mütekabiliyet olarak, yapılan anlaşmalar ve protokoller çerçevesinde orada bizde aynı şekilde faaliyetlere başladık. Bizim burada kesinlikle bir dayatmamız söz konusu değil. İki taraf da adanın doğal kaynakları üzerinde eşit hakka sahip. Ama Rum tarafının, oradaki kaynaklar Rum kesimine aittir diye bir dayatması olursa, Türkiye Cumhuriyeti ve AK Parti hükümeti buna kesinlikle müsaade etmeyecektir. Bu konuda da Kıbrıs Türk halkının sonuna kadar yanında olacağımızı ifade etmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.
KKTC’nin yeni atanan Ankara Büyükelçi Fazıl Can Korkut ise, iki ülke arasındaki yakın işbirliğinin daha da ileri götürülmesi adına çalışmalar yapacaklarını söyledi. Ziyaret sonunda Öz, yeni büyükelçiye kayısı ikramında bulundu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.