22.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Borcu En Az Belediyelerden Biriyiz

Borcu En Az Belediyelerden Biriyiz

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın belediyenin İller Bankasına olan 4 yıllık borcuna dair açıklamalarda bulundu. Buna göre 2014 yılında 233 milyon bütçe ve 62 milyon borçla devralınan belediyenin, 2017 sonu itibarıyla 431 milyonluk bütçesine rağmen borcu 13 milyona indirildi.

Uyguladığı örnek projelerle adından sık sık söz ettiren Sivas Belediyesi parayı en iyi kullanan belediyelerden biri olduğunu bütçe ve borç giderleri ile ortaya koydu. Şehirde yaptığı milyonluk projelere rağmen bütçesini her geçen yıl artıran Sivas belediyesi dört yıl içinde İller Bankasına da yaklaşık 50 milyon lira borç ödedi.

Başkan Aydın, “Sivas Belediyesi’nin İller Bankası’na olan borcu göreve başladığımız tarih itibariyle (2014 Mart) 62 Milyon 443 Bin liradır. Bugünkü tarih itibarıyla da toplam borç 13 Milyon 880 Bin 417 liradır. Dolayısıyla Sivas Belediyesi 2013 yılı toplam gider bütçesi 233 Milyon lira iken 2017 yılı sonu itibariyle toplam gider bütçemiz 431 Milyon olmuştur. Bütçe oranıyla baktığınız zaman 2014 (Mart) itibariyle o gün ki borç, bütçenin %26’sına tekâmül ediyor. Bugünkü borç, toplam bütçenin %3’üne tekâmül ediyor. Böyle bir durumda Türkiye’de bir rekor.” dedi.

İller Bankası’na en az borcu olan il Belediyelerinden biri Sivas Belediyesi diyen Başkan Aydın, “2018 yılının tahmini bütçesi de 517 milyon. Bununla kıyasladığımızda gerçekten Sivas Belediyesi bu konuda takdiri hak eden bir belediye… Sivas Belediyesi çok büyük projelere imza atıyor. Bizim İller Bankası’ndan da diğer bankalardan da kredi kullanma taleplerimiz oluyor, olacak burada bakılması gereken olay tahmini bütçeyle borç orantısıdır. Bir de bunlara karşılık neler yapılmış bunlara bakmak lazım.” ifadesini kullandı.

“Sivas Belediyesi olarak çok büyük projelere imza attığımız Sivas kamuoyunun takdiridir.” diyen Başkan Aydın, “Buna rağmen 2014’ten bugüne kadar, yalnızca İller Bankası değil toplam ödediğimiz borç 88 Milyon küsuratı da var. Dolayısıyla biz bugüne kadar borçlanmaya gitmediğimiz gibi ciddi bir şekilde borcumuzu aşağı çekmiş bir belediyeyiz.” şeklinde konuştu.

Son olarak Başkan Aydın, “Belediyeler borçlanmaz diye bir şey yok. Bunların hepsi iş yapılan yerlerde mümkün. Şu anda Sivas Belediyesi olarak İller Bankası’na olan borcumuz 13 Milyon. Biz borç da alacağız, iş de yapacağız.” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.