TürkiyeSON - 17.06.2021 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Bursa’da Gençler Toprakla Buluşuyor

Bursa’da Gençler Toprakla Buluşuyor
Reklam

Bursa Kent Konseyi’nin desteklediği Sosyal Politikalar Merkezi Derneği (SOMER) tarafından hayata geçirilen “Toprakta Sevgiyle Buluşan Eller” projesi, 30 gence doğal tarım ürünleri ve bitki yetiştirme uygulamaları imkanı verecek.

Bursa Kent Konseyi tarafından desteklenen SOMER’in Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı’ndan hibe aldığı “Toprakta Sevgiyle Buluşan Eller” projesi ile 30 gence doğal tarım ürünleri ve bitki yetiştirme uygulamaları eğitimi verilecek.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Hamidiye Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi, Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Bursa Gençlik Spor İl Müdürlüğü Osmangazi Gençlik Merkezi ve Yeşilay Bursa Şubesi’nin destek ve katkılarıyla düzenlenen “Toprakta Sevgiyle Buluşan Eller” projesinin tanıtım toplantısı, Bursa Kent Konseyi ofislerinde düzenlendi. “Toprakta Sevgiyle Buluşan Eller” projesi kapsamında Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde koruma ve bakım altında kalan gençlerinde yer aldığı 30 gence Bursa Hamidiye Anadolu Mesleki Teknik Lisesi’nde kurulan seralarda doğal tarım ürünleri ve bitki yetiştirme uygulamaları yapılacak.  Daha sonra gençlerin serada ektikleri, bakımını yaptıkları bitkiler, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı çocuk sitesinde oluşturulan hobi bahçelerine taşınacak. Sağlıklı şekilde bitkisini büyüten gençlere de ödüller verilecek.

Tanıtım toplantısında konuşan Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, kamu kurumları, üniversiteler, muhtarlar, akademik odalar ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 450 kurumsal katılımcıları, 5 meclis, 30 çalışma grubu ve binlerce gönüllüsü ile Türkiye’nin en büyük kent konseyi konumda olduklarını söyledi. Şehrin ortak aklı ve pusulası olan Bursa Kent Konseyi’nin, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla yılda 2000’nin üzerinde faaliyet yapabilen Türkiye’nin en güçlü ve en aktif Kent Konseyi olduğunu hatırlatan Çepni, Bursa’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının şehrin ve şehirde yaşayanların sıkıntılarının çözümüne yönelik projeler hazırlamalarına destek olduklarını belirtti.  Bursa Kent Konseyi’nin bünyesindeki Sivil Toplum ve Projeler Ofisi’nin destekleriyle yazılan onlarca projenin çeşitli kurumlardan hibe aldığını ve hayata geçirildiğini dile getiren Çepni, “Sosyal Politikalar Merkezi Derneği’nin sahibi olduğu ‘Toprakta Sevgiyle Buluşan Eller’ projesi de Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı’ndan hibe aldı. Proje kapsamında Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde bağlı koruma ve bakım altında kalan gençlerinde içerisinde yer aldığı toplam 30 gencimiz Bursa Hamidiye Anadolu Mesleki Teknik Lisesi’nde kurulan seralarda doğal tarım ürünleri ve bitki yetiştirme uygulamaları gerçekleştirecek. Daha sonra gençlerimizin serada ektikleri, bakımını yaptıkları bitkileri, çocuk sitesinde oluşturulan hobi bahçelerine taşıyacağız. Sağlıklı şekilde bitkisini büyüten gençlere de ödüller vereceğiz. Projenin hayata geçirilmesinde başta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz olmak üzere emeği geçen kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür ediyorum. Daha güçlü bir Bursa için hep beraber çalışacağız” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut Öneş, projeyle gençlerin bir şeyler üretebiliyor olmasının amaçlandığını, bu çalışmayı genele yaymak istediklerini anlattı. Kendi kapsamları içerisindeki çocuklar adına teşekkür eden Öneş, yeni projelerde de ortak çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Yeşilay Derneği Bursa Şubesi Başkanı Dr. Serhat Yamalı, gençleri daha kaliteli bir düzeye ulaştırmak gerektiğini, bu konuda herkesin üzerine düşen vazife bulunduğunu belirtti. Okul çağındaki çocuklara daha fazla eğilmek gerektiğini ifade eden Yamalı, gençlerin spor, sanat, doğa ve toprakla buluşturulduğunda içlerindeki yaşam sevincinin ortaya çıktığını dile getirdi. Yaşam sevincini bulamayan gençlerin hazzı zararlı maddelerde aradığına dikkat çeken Yamalı, sağlıklı bir nesil için gençlerin sağlıklı yetiştirilmesinin önemine değindi.

Sosyal Politikalar Merkezi Derneği Başkanı Murat Başlar ise, projede 3 farklı gruptan hedef kitlesinin olduğunu, ana hedef kitlenin ise Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde koruma ve bakım altında kalan 15 gencin olduğunu ifade etti. Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden 10 gencin ve Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi gönüllülerinden 5 gencin de projenin hedef kitlesi olduğunu hatırlatan Başlar, projede 30 genç ile doğrudan çalışılacağını anlattı. Proje kapsamında sera oluşturularak gençlerin toprakla tanışacağını, bitki yetiştiriciliği konusunda hem teorik hem pratik çalışmalar yapacağını aktaran Başlar, “Bu hobinin alışkanlığa dönüşmesi için bu atölyelerde saksılara bitki ekmeleri sağlanacak ve proje kapanış toplantısına kadar geçecek 2 aylık sürede sağlıklı şekilde bitkisini büyüten gençlere ödül verilecektir. Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı çocuk sitesinin bahçesinde hobi bahçesi oluşturulacaktır. Bu bahçeler gençlerin serada kendi ektikleri, bakımını yaptıkları bitkilerden oluşacaktır. Grupların kaynaşması için sosyal uyum ve motivasyon faaliyetleri düzenlenecektir. Projenin her aşamasına destek olan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Toplantıda, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Kemal Ünal, Bursa Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ömer Bülbül, Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Kıvanç Cakalıoğlu ve Osmangazi Gençlik Merkezi’nden Fırat Gümüşgerdan söz alarak projede yer aldıkları için duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: