24.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Büyükşehir Belediyesi Halı Dokuma Kursu Meslek Edindiriyor

Büyükşehir Belediyesi Halı Dokuma Kursu Meslek Edindiriyor

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HALI DOKUMA KURSU MESLEK EDİNDİRİYOR

Malatya Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı eğitim merkezlerinde açılan meslek edindirme kursları devam ediyor. Bu bağlamda çeşitli dallarda açılan meslek edindirme kursları yoğun ilgi görüyor.
El sanatları ve kültür-sanat kurslarının kursiyerlerinin büyük bölümü ev hanımlarından oluşuyor. 2023-2024 eğitim-öğretim dönemi boyunca kurslarda yaklaşık 1500 kursiyere eğitim veriliyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Halk Eğitimi Müdürlüğü koordinasyonu ile açılan kurslar arasında faaliyet gösteren Halı Dokuma Kursu da vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Kursiyerler el sanatlarını öğrenerek, yurt dışına sattıkları halılarla aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. Bu anlamda Ş. Ahmet Kocabay Eğitim Merkezi’nde devam eden Halı Dokuma Kursu’nda halı kesim programı gerçekleştirildi.

‘HALILARIN DİLİ OLUYORUZ’

Eğitim merkezinde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi veren Usta Öğretici Ayten Kurşun, “Geçmişten esinlenerek, ilmek ilmek halı dokuyoruz. Burada çok mutluyuz. Duygularımızı halıya yansıtıyoruz. İçimizden gelen her şeyi halıya da işliyoruz. Bir nevi halının dili oluyoruz” dedi.

Kursa katılan anne-kız ise kurs merkezinin ilham kaynağı olan kursiyerleri arasında yer alıyor. Henüz üniversite öğrencisi olan Sıla Dertli, hem okuyup hem de halı dokuyarak kendini mesleki anlamda da yetiştirmek istediğini söyledi. Sıla Dertli, “Üniversite tercihlerimi yapmadan önce annemle birlikte kursa gelmek eğlenceli geliyordu. Boş zamanlarımda ya da okul çıkışında kursa geliyordum. Şu anda üniversitede okuyorum. Kursta ufak tefek harçlığımı da çıkarıyorum” şeklinde konuştu.

Anne Songül Dertli ise kızı Sıla Dertli’yi halı kursuna teşvik ettiği için çok mutlu olduğunu belirterek, “Eğitim merkezinde halı dokurken arkadaşlarla daha iyi zaman geçiriyorum. Öğrencilerimiz katılıyor. Kızımı da halı kursuna teşvik ettim. Bizim için iyi bir çalışma ortamı. İlkokulu bitirdiğimden beri halı dokuyorum” sözlerine yer verdi.

Ayrıca Ş. Ahmet Kocabay Eğitim Merkezi’nde 5 ayda dokuması tamamlanan 4 m2’lik halının gelenek gereği kesimi de gerçekleştirildi.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.