TürkiyeSON - 23.02.2024 -

Büyükşehir Belediyesinden Özel Çocuklara Tiyatro Eğitimi

Büyükşehir Belediyesinden Özel Çocuklara Tiyatro Eğitimi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesindeki MABESEM Kursları, 7’den 70’e her kesimden vatandaşların ilgi odağı oluyor.

Düzenlenen kurslar, otistik engelli çocukların da gelişimlerine katkı sunuluyor.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi’ndeki MABESEM Psiko-Drama ve Uygulamalı Çocuk Tiyatrosu kurslarına kabul edilen otistik engelli çocuklar, tiyatroyla engelleri aşıyorlar. Yaklaşık 2 yıldır kurslara alınan 6-12 yaş aralığındaki özel çocuklar, aldıkları eğitimle sosyalleşme imkanı buluyorlar. Bugüne kadar 20 öğrencinin alındığı kurslarda; özel çocuklar haftada 2 gün 7’şer kişilik kendi gruplarında ders yapıyorlar. Haftada 2 gün de diğer tiyatro kursiyerlerine 2’şer kişilik gruplar halinde kaynaştırma öğrencisi olarak katılan çocuklar, hem eğleniyor hem öğreniyorlar.

Aileler oldukça memnun

MABESEM tiyatro kursları, özel çocuklara bir çok açıdan yarar sağlıyor. Kurslar, çocukların göz kontağı kuramama, vücut dilini anlamama ve kullanamama, parmakla işaret ederek gösterme gibi jestleri anlama ve kullanmada yetersizlik; yüz ifadelerinde ve sözel olmayan iletişimlerinde sınırlılık gibi sosyal etkileşim kurma amacıyla kullanılan sözel olmayan iletişim davranışlarında yetersizliklerin giderilmesi gibi çok sayıda davranışın geliştirilmesine katkı sağlıyor.

Özel çocukları MABESEM kurslarına getiren aileler ise Büyükşehir Belediyesi bünyesinde verilen hizmetten duydukları memnuniyetlerini dile getirerek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır ve emek veren herkese teşekkür ediyoruz” dediler.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.