21.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Büyükşehir engel oldu

Büyükşehir engel oldu

Büyükşehir Yasasının Yürürlüğe girmesiyle, Milli Eğitim hizmetlerinde kullanılmak üzere ayrılan İl Özel İdaresi bütçesindeki ödenek, Maliye hazinesine devredilince planlanan tadilatlar ödeneksizlik nedeniyle yapılamadı.sad

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, 2014-2015 Eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte okullarda meydana gelen ihtiyaçların da netleşmeye başladığını belirterek, okullarda yapılması planlanan tadilatların Malatya’nın büyükşehir olması nedeniyle kısmen aksadığını ve çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Ödeneklerin kullanımı YİKOB’a devredildi

30 Mart Mahalli İdareler seçimi ile Büyükşehir statüsüne geçen Malatya’daki okul onarım ve tadilatları İl özel idaresi bütçesinden karşılanmakta iken, Büyükşehir yasasının yürürlüğe girmesinin ardından ayrılan bu bütçe Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB)’na devredilmişti. İlimizde yer alan okul onarım ve tadilatların durumu ile ilgili soruları cevaplayan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, tadilatlarla alakalı ilimiz büyükşehir kapsamına alınan ilerden birisi olduğunu belirterek, “Daha önce İl Özel İdaresi tarafından yapılan bir planlama var. Ancak bu planlama YİKOP’a devredildi. Devredilirken de YİKOP sadece yapı işi ile ilgileniyor. Ancak bizim bütün onarım bütçelerimizde oraya aktarıldı. Yani şöyle söyleyeyim; İl Özel İdaresinde eskiden yüzde yirmisi temel eğitimin giderlerine ayrılmak üzere milli eğitime ayrılan bütçe bu sene direkt maliye hazinesine devredildi. Onun için o para bize gelmediği için bizim onarımlarla alakalı şuan ödenek sıkıntımız var” ifadelerine yer verdi.

Okulların acil ihtiyaçları derhal gideriliyor

Okullarımızın acil ihtiyacı olan, çatı, ıslak zemin, kapı, pencere ihtiyaçları için sıkıntı çekmiyoruz diyen Ali Tatlı, “Bakanlığımız tarafından bu konuşlardaki işlerde kullanılmak üzere tahsis edilen küçük onarımlardan gelen ödeneklerimiz var onları da özelikle çok fazla ihtiyacı olan çatı, ıslak zeminler ve kapı pencere ihtiyacı olan okullara da harcanıyor ”dedi. Tatlı Depreme dayanıksız okular ile ilgili soruyu de “ ilimizde geçen yıl güçlendirmesi devam eden doğan şehirdeki okulumuz bitti. Onun ödemesi yapıldı. Onun dışında bu yıl içerisinde tekrar söylüyorum eski özel idareden YİKOP’a devir olduğu için süreç uzayacağından dolayı biz bu sene planlamaya hiçbir okulumuzu almadık. Ancak şuan planlamamız yapılıyor. Planlama bitiği an önümüzdeki yıl güçlendirmeleri yapacağız, yani süreç gecikmesin diye yapmadık” şeklinde cevapladı.

Okul kampüs projeleri ihale edilecek

Kampüs çalışmaları ile ilgili soruları cevaplayan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Bilindiği gibi iki kampüs projemiz var. Bu iki kampüs projemizden dolayı merkezde çok fazla atıl derslik oluşturmama adına biraz sürece yaymayı düşünüyoruz. İki kampüsle alakalı il tarafından yapılması gerekenlerin hepsi tamamlandı. Bakanlığa bildirildi. Bunu ihale süreçleri, tamamen bakanlık tarafından yürütüldüğü için tahminen 5-6 ay içerisinde ihale aşamasına gelecek. Bunların yerleri beli; bunlardan birisi Beyler deresini geçtikten sonra eski özel idare yapısının arkasında yer, diğeri ise, üniversitenin hemen arkasında tavuk çiftliğinin oradaki alandır. Her birisi 5 bin toplamda 10 bin öğrenci kapasitelidir” şeklinde konuştu.KAYNAK www.malatyanethaber.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.