TürkiyeSON - 02.10.2023 -

Büyükşehir, Malatya’nın Jeolojik Haritasını Çıkarıyor

Büyükşehir, Malatya’nın Jeolojik Haritasını Çıkarıyor

Büyükşehir Belediyesi Tarafından Malatya’nın Zemini Adım Adım İnceleniyor

Kent planlamasının en önemli ayaklarından birisi olan yapıların sağlam zemine yapılması konusunda Büyükşehir Belediyesi, Malatya’nın jeolojik haritasının çıkarılması için çalışmalarını sürdürüyor.

1.derece deprem bölgesinde yer alan Malatya’da, olası bir deprem felaketine karşı binaların uygun zemine yapılması için büyük önem taşıyan ve Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından çalışmaları sürdürülen jeolojik harita, 23 bin hektarlık bir alanı kapsıyor.

Mikro bölgeleme jeolojik etüt yapılacak

Konu ile ilgili olarak İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından verilen bilgilere göre, Jeolojik harita çalışmalarının ilk etabında Battalgazi ve Yeşilyurt merkez ilçe sınırları içerisinde mikro bölgeleme jeolojik etüt yapılmasının planlandığı belirtildi. Yapılacak olan jeolojik etütlerin kontrolörlüğü ise İller Bankası, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Yeşilyurt Belediyesi tarafından müşterek olarak yürütülecek.

İller Bankasından heyet geldi

Sözkonusu etüt çalışmaları için İller Bankası’ndan Malatya’ya gelen heyet, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar Başkanlığında bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Büyükşehir Belediyesi ve iller Bankası yetkililerinin yanısıra Yeşilyurt Belediyesi ve ihaleci firma temsilcileri de katıldı. Toplantıda yapılacak çalışmalar ile ilgili yol haritasının belirlendiği bildirildi.

Malatya adım adım incelenecek

Jeolojik Harita çalışmaları kapsamında; Mikro bölgeleme yöntemi ile çalışılacak ve Malatya adım adım incelenerek, yapılan sondaj çalışmaları sonuçları laboratuarda incelenecek.

İnceleme çalışmaları kapsamında Malatya’nın sıvılaşma haritası, yer altı suyu haritası, yerleşime uygunluk haritası, sismik büyüme haritası, yer hakim titreşim periyodu haritası, öz direnç kat haritası hazırlanarak sonuçlarına göre Malatya’nın planlaması yapılacak.

Başkan Çakır: Binaların uygun zemine yapılması gerekiyor

Malatya’nın 1. derece deprem bölgesinde yer aldığını ve bu yüzden binaların uygun bir zemine yapılması gerektiğini belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bu bakımdan jeolojik haritanın çok önemli olduğunu söyledi.

Malatya’yı bir bütün olarak ele alarak, geleceğini planladıklarını kaydeden Başkan Çakır, “Büyükşehir statüsü ile birlikte Malatya’yı tek elden bir bütün olarak planlıyoruz. Daha önce başlattığımız çalışmalar ile Malatya’nın üst yapısını planlarken, şimdi de Jeolojik Harita ile Malatyamızın yer altını inceliyoruz.

Kent planlaması yapılırken öncelikli olarak olası bir depreme karşı binaların uygun zemine yapılması veya zemin dikkate alınarak bir takım tedbirlerin alınması gerekiyor. 1. Derece deprem bölgesinde bulunan ilimizde yapıların sağlam zemin üzerine yapılması için Büyükşehir Belediyesi olarak şimdi Malatya’nın jeolojik etüt raporlarını hazırlıyoruz. Bu sayede binaların daha sağlam zeminlere yapılması sağlanarak, güvenli bir yaşam alanı oluşturulacak” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: