25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Büyükşehir otoparkları kiraya verecek

Büyükşehir otoparkları kiraya verecek

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ocak Ayı Meclis Toplantısı dün gerçekleştirildi. Toplantıda Tecde Mahallesi’nde bulunan 112 arsanın satılıp satılmaması konusu görüşüldü.

otoparkEmlak Komisyonu’nun satılması yönünde kararı olsa da bazı üyeler satıştan yana olmayınca Başkan Vekili, öneriyi ertelenmek zorunda kaldı.

Büyükşehir Belediye Meclisi 2015 yılının ilk toplantısını, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın yurt dışında olması nedeniyle Başkan Vekili Şefik Şengün yönetiminde yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan meclis toplantısında gündem maddeleri görüşülerek karara bağlanırken, bazı maddeler ilgili komisyonlara, bazı maddeler ise bir sonraki toplantıya ertelendi.

CHP’LİLERE RED
Gündem maddeleri içerisinde yer alan Denetim Komisyonu üye seçimi sırasında söz alan CHP’li başkanlar, şeffaflık adına komisyonda muhalefetten de temsilci olmasını önerdiler. Ancak CHP’nin bu teklifi oy çokluğu ile reddedildi. Daha sonra gizli oylama ile yapılan seçimlerde AK Partili Meclis Üyeleri Ramazan Acar, Metin Mandal, Rüstem Çatı, Nebi Yiğit ve Cumali Doğan Denetim Komisyonu’na seçildiler.

ELVERİŞLİ ALANLAR DEĞİL
Meclis toplantısında daha sonra plan ve bütçe komisyonundan meclise havale edilen Tecde Mahallesi’ndeki 112 adet parselin ihale yolu ile satılması gündeme geldi. Öneri ile ilgili konuşan Meclis Başkan Vekili Şefik Şengün, tamamı büyükşehir belediyesine ait olan 112 adet parselin, Yeşilyurt ilçesine bağlı Tecde Mahallesi’nde olduğunu ve imara açık olan arsaların alt yapılarının ise mevcut olmadığını söyledi. Villa yapımı konusunda imarı bulunan arsaların taşlık ve elverişli alan olmadığını savunan Şengün, Komisyonun da bu arsaların satılması yönünde görüş bildirdiğini dile getirdi.
Öneri ile ilgili söz alan CHP’li üye Hurşit Kuşçu ise 112 arsanın satılmasın yerine gelir elde etme amacıyla kiralanabileceğini söyledi.
AK Partili üye Nevzat Aslan ise söz alarak bu arsaların satışından yana olmadığını söyledi. Belediye olarak ileride kentsel dönüşüm gibi konularda alan bulmakta zorlanabileceklerini belirten Aslan, şu anda da arsa bulmakta zorlandıklarını kaydetti. Bunun üzerine Başkan Vekili Şefik Şengün, AK Partili üyeler arasında genel eğilimin net olmaması nedeniyle öneriyi haftaya erteletebileceklerini ve o zaman Başkan Ahmet Çakır’ın da görüşlerinin alınabileceğini söyledi. Başkan Vekili Şengün, “Belki Başkanın farklı düşünceleri olabilir, belki bizi ikna edebilir. Belki de biz onu belki ikna edebiliriz. Bunun için en doğrusu bu öneriyi haftaya görüşmek üzere erteleyelim” dedi.
Bunun üzerine arsaların satışı konusunda encümene yetki vermeyi planlayan öneri haftaya görüşülmek üzere oy çokluğu ile ertelendi.

OTOPARKLAR KİRAYA VERİLECEK
Toplantıda ayrıca Komisyon Raporu doğrultusunda Malatya Entegre Çevre Projesi kapsamında mevcut çöp sahalarının yap işlet-devret modeli ile 15 yıllığına kiraya verilmesi de meclis tarafından oylanarak kabul edildi. Dünkü mecliste, bazı kapalı otoparklarında yeniden Fuarcılık AŞ’ye 5 yıllığına kiraya verilmesi de kararlaştırıldı.
Bu arada geçtiğimiz aylarda hülle yolu ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı’na atanan Zeki Sarılar’ın da bu göreve atandığına yönelik insan kaynakları müdürlüğünün raporu mecliste okunarak üyeler bilgilendirildi.
İmar maddelerinin bir sonraki oturumda görüşülmesi üzerine toplantı 16 Ocak Cuma günü saat 14.00’e ertelendi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.