25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Çakır bir şeyler söyledi ama!

Çakır bir şeyler söyledi ama!

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Malatya Bölge Müdürlüğünün düzenlediği “Kariyer Günleri” programında üniversiteli kız öğrencilerle bir araya geldi.
MLT_6788

İnönü Üniversitesi Kız Öğrenci Yurdunun Sinema Salonunda gerçekleştirilen söyleşiye Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Malatya Bölge Müdürü Necati Yavuzel, Müdür Yardımcısı Halil Karaman, Yurt Müdürleri Belgin Olacak, Gülsel Başaran ile yurtta kalan kız öğrenciler katıldı.

Ülke gençliğine en iyi hizmeti vermek için çalıştıklarını vurgulayan Yavuzel, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır, bize daima destek olmuştur. Yardımlarını esirgememiştir. Bütün öğrencilerimizin huzurunda kendilerine teşekkür ediyorum. Müdürlüğümüze bölge müdürlüğü binası ile lojman yeri tahsisi yapmıştır” dedi.

Başkan Çakır, eğitim hayatını anlattı

İnönü Üniversitesinin Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden biri olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Turgut Özal Tıp Merkezinin de bölge in sanının çok önemli ihtiyaçlarını giderdiğini söyledi.
Malatya Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu hizmetlerin bazılarını kısaca anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, üniversiteli öğrencilere eğitim hayatından kesitler anlattı.Liseyi Darende ilçesinde okuduğunu belirten Başkan Çakır, “Okula gitmek için 1 saatin üzerinde yol yürüyorduk. Zor koşullarda eğitimlerimize devam ediyorduk. O zaman ki şartlarla şuan ki şartlar arasında muazzam farklar var. Üniversitelerimizin şuan ki yapılanması çok iyi. Medeniyet yarışında ülkemizin iyi yerlere gelmesi adına eğitime yapılan yatırımlar çok önemli. Bu fark gelecekte ortaya çıkacak” dedi.
Göçü durdurmamız gerekiyor

Malatya’nın yoğun göç veren ve aynı zamanda göç alan bir kent olduğunu ifade eden Başkan Çakır, “Malatya’dan dışarıya göçün önüne geçmek için ilimizi çağdaş ve yaşanabilir bir şehir haline getirmemiz gerekiyor. İlk göreve geldiğimizde bunun için çok önemli yatırımlar yaptık. Büyükşehir yasası Malatya için aslında geç kalınmış bir karar. Büyükşehir ile birlikte kent tek elden yönetilecek. Bu yasanın avantajları bir süre anlaşılmayabilir. Malatya ile ilgili her öneriye, eleştiriye açığız. Özellikle gençlerimizin tavsiyelerini daha da önemsiyoruz. Belediyecilik işi takım işidir. İnsanlar yaptığınız işleri beğeniyorsa size sahip çıkıyor, beğenmiyorsa sandıkta cevabını veriyor. Kaynağımızı ihtiyaçlarımızın durumuna göre doğru kullanıyorsak sorun yaşamıyoruz. Dünya’da ihtiyaçlar bitmez. 50 yıl sonra da farklı ihtiyaçlar ortaya çıkacak. Önemli olan bu ihtiyaçları doğru planlamalarla gidermektir. Bizi 5 yılda farklı kılan da bu oldu. Halka yansıması da gayet olumlu oldu” şeklinde konuştu.

Malatya suyunun emsali yok

Malatya suyunun emsalinin olmadığını vurgulayan Başkan Çakır, Malatya suyunun musluktaki kalitesinin iyi olduğunu bunun yapılan günlük tahlillerle ortaya çıkarıldığını söyledi.
Malatya’nın fiziki anlamda gelişmesinin yanı sıra sosyal ve kültürel alanda da gelişmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Başkan Çakır özetle şunları söyledi: “Cadde ve sokaklar insanların evi gibidir. Dolayısıyla buralara iyi bakmamız lazım. Bu kültürü oluşturmak başta siz gençlerimiz olmak üzere herkesin görevidir. Biz parklarımızı her gün temizliyoruz. Avrupa’da gezdiğimiz birkaç ülkede parklar haftada bir temizleniyor. Toplum içinde bu ortamın oluşturulmasında sizlere önemli görevler düşüyor.

Biz Malatya’nın her yerini güzel bir bahçeye dönüştürmeyi arzuluyoruz. 5 yıllık süreçte 50 binin üzerinde ağaç diktik. Türkiye’nin en iyi katı atık bertaraf tesislerinden birini kurduk. Eski alanı da rehabilite ederek, çöpten enerji üretiyoruz. Yeni kurduğumuz tesis tamamen çevre dostu. Trambüs ile birlikte toplu taşımaya kalite gelecek. Trambüs, Türkiye’de bir ilk olacak. Her alanda Türkiye’ye iyi bir örneğiz. Trambüs faaliyetlerine başladığında en çok rahat edecek olanlar siz üniversite öğrencilerimiz olacak. Alt yapı eksiklerini giderdik. Trambüs, elektrikle çalışan, çevre dostu bir sistem. Fosil yakıt yok. Yani Malatya’nın havası, suyu, her caddesi, sokağı her insan için daha güzel olacak” dedi.Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, programda öğrencilerden gelen soruları da yanıtladı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.