28.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Çanakkale Ruhu Yaşatılıyor

Çanakkale Ruhu Yaşatılıyor

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu ve Kernek Anadolu Lisesi 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünü düzenledikleri bir programla yâd ettiler.

Çanakkale Zaferi programına, Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Batar, Kernek Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Abdulkerim Acar, sunumlarını yapmak üzere Tarih Öğretmeni Haydar Dönüşler, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

18 Mart Çanakkale Zaferi’ni canları pahasına bizlere hediye eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarak konuşmasına başlayan Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Batar, “Anadolu’nun dört bir yanından vatan sağ olsun diye bir bir toprağa düşen aziz şehitlerimizin sayesinde geçmişte de olduğu gibi bugün bu coğrafyanın umudu olduk. Lakin bizi bu topraklardan çıkarmak isteyenler yine boş durmayacaklar, Çanakkale’de olduğu gibi 15 Temmuzda olduğu gibi. Ama biz bu vatan topraklarını ilelebet muhafaza etmek, coğrafyanın umudu olmak için binlerce kadınımızın, gencimizin ve çocuğumuzun canlarını seve seve feda edeceklerini biliyoruz” dedi.

Batar “Cenneti kazanmak kolay değil; bir cennet vatanda yaşamanın bedeli de kolay değil. Bunun için bir ve beraber olacağız, daha çok çalışacağız, daha çok okuyacağız ki ayakta kalabilelim” dedi.

Zafer’in tarihsel sürecini anlatan Tarih Öğretmeni Haydar Dönüşler, dönemin liselerinde, dergâhlarında ve tekkelerinde eğitim gören veya eğitim veren birçok öğrencinin ve öğretmenin cehpeye giderek savaştığını ifade etti.

Dönüşler, “Bugünkü en büyük görevimiz dedelerimizin Çanakkale’de Destanı’nı yazdığı zaferi okumak, canlı tutmak ve gelecek nesillere aktarmaktır” dedi.

Program süresince Çanakkale Zaferi için yazılmış şiirler ve türküler okunurken, Kernek Anadolu Lisesinde eğitim gören bir öğrenci tarafından Ezineli Yahya Çavuş’un kahramanlıklarını konu alan bir tiyatral çalışma sahnelendi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.