TürkiyeSON - 16.08.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

CHP’li Kiraz: “Mehmet Çınar Görevden El Çektirilmelidir”

CHP’li Kiraz: “Mehmet Çınar Görevden El Çektirilmelidir”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nde yaşanan gri pasaport skandalına ilişkin “Biz, Yeşilyurt Belediye Başkanı hakkında nasıl bir işlem yapılacağını sorduk. Suç duyurumuzun üzerinden 15 ay geçti ama henüz Yeşilyurt Belediye Başkanı ile ilgili bir işlemin yapılmadığını görüyoruz. Suç duyurusunda bulunduğumuz Ersin K.’ın şu an tutuklandığını görüyoruz. Asıl olayın ve bütün protokollerin başındaki kişi olan Mehmet Çınar hakkında herhangi bir soruşturma yapılmamıştır. Bu soruşturma, Danıştay’a başvurulduğu için yürütmeyi durdurma kararı çerçevesinde henüz o kararda alınmamış, 15 aydır sürüncemede bekletiliyor” dedi.
Yeşilyurt Belediyesi’nin, “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek” başlığı ile hazırladığı projeye dahil edilerek Almanya’ya gönderilen 45 kişiden 43’ünün Türkiye’ye dönmemiş, CHP’li meclis üyelerinin verdiği önergeyle gri pasaport skandalı ortaya çıkmıştı.
Yeşilyurt Belediyesi’nin; ‘Kişisel Gelişim Dünyası Derneği’ adlı kuruluşun, kendisine sunduğu ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek’ adlı proje kapsamında, hizmet (gri) pasaportu çıkarttırarak Almanya’ya gönderdiği 43 kişinin Türkiye’ye dönmediği yolundaki iddialar üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, Yeşilyurt eski Belediye Başkan Yardımcısı Bekir K. ile Bingöl’ün Servi Beldesi eski Belediye Başkanı Ali A. ve insan kaçakçılığındaki kilit isim Ersin K. tutuklandı.

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Yeşilyurt CHP Meclis Üyelerinin katılımıyla bir basın toplantısı düzenleyerek, gri pasaport skandalına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Kiraz, Yeşilyurt Belediyesi’nde yaşanan gri pasaport skandalıyla ilgili 15 ay önce CHP İl Başkanlığı olarak suç duyurusunda bulunduklarını ifade ederek, ““Yeşilyurt Belediyesi ile Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği arasında yapılan bir protokol var. Bununla ‘çevreye duyarlı bireyler yetiştirmek’ amacıyla Almanya’ya 45 kişi gönderilmiş, sadece 2 belediye başkan yardımcısı geri gelmiş ve 43 geri dönmemişti. Defalarca ’43 kişi nerede?’ diye sormuştuk. 43 kişinin ne karşılığında yurt dışına gittiğini sorguladık. 43 kişinin herhangi bir suçu ya da terör bağlantısının olup olmadığını sorguladık. Sorduğumuz sorulara cevap alamadığımız için 7 Nisan 2021’de suç duyurusunda bulunduk” diye konuştu.
Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını ancak 15 aydır herhangi bir gelişmenin olmadığını kaydeden Kiraz, “Bir protokol yapılmışsa bunun başındaki isim elbette belediye başkanıdır. Soruşturmanın devamında bir belediye başkan yardımcısı, bir vali yardımcısı, çevre, şehircilik ve iklim değişikliği il müdürü ile nüfus il müdürü görevden alınmıştı. Biz, Yeşilyurt Belediye Başkanı hakkında nasıl bir işlem yapılacağını sorduk. Suç duyurumuzun üzerinden 15 ay geçti ama henüz Yeşilyurt Belediye Başkanı ile ilgili bir işlemin yapılmadığını görüyoruz. Suç duyurusunda bulunduğumuz Ersin K.’ın şu an tutuklandığını görüyoruz. Asıl olayın ve bütün protokollerin başındaki kişi olan Mehmet Çınar hakkında herhangi bir soruşturma yapılmamıştır. Bu soruşturma, Danıştay’a başvurulduğu için yürütmeyi durdurma kararı çerçevesinde henüz o kararda alınmamış, 15 aydır sürüncemede bekletiliyor. Soruşturma kapsamında Yeşilyurt eski Belediye Başkan Yardımcısı Bekir K. ile Bingöl’ün Servi Beldesi eski Belediye Başkanı Ali A’nın da tutuklandığını görüyoruz. Suç duyurumuz sadece bu isimleri kapsamıyor. En başta ‘görevi kötüye kullanma, göçmen kaçakçılığı, resmi belgede sahtecilik’ dediğimiz noktalarda Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar muhataptır. Mehmet Çınar’ın mutlaka yargılanması gerekiyor. Soruşturmanın sağlıklı yürütülebilmesi, soruşturma içerisindeki kişilerin sağlıklı bir şekilde ortaya çıkarılabilmesi için mutlaka Mehmet Çınar’ın bir an önce görevden alınması gerekiyor. 15 aydır Danıştay’dan bir karar çıkmamasını da elbette ki anlayabilmiş değiliz. Diğer isimlerle ilgili tutuklama aşamasına gelinmişken, belediye başkanı hakkında hiçbir aşama kat edilememiş olması gerçekten anlayabildiğiniz bir durum değildir” ifadelerini kullandı.

Reklam
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: