16.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Cihat Yaycı harekete geçti: Patrik’e suç duyurusu

Cihat Yaycı harekete geçti: Patrik’e suç duyurusu

Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un görev ve yetki sınırlarının dışına çıktığını öne sürerek suç duyurusunda bulundu.

Doç. Dr. Cihat Yaycı, İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Patriği ve Başpsikoposu I. Bartholomeos’un görev yetki sınırları dışında hareket ettiğini iddia ederek, Mavi Vatan Denizcilik Ve Global Stratejiler Derneği olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Doç. Dr. Cihat Yaycı, daha önce katıldığı bir televizyon programında da I. Bartholomeos hakkında çağrıda bulunmuş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

“Geçen sene kasım ayında Fener Rum Patriği Bahreyn’e gidiyor. Orada dinler arası bir zirve oluyor. Arkasında yazana bakın, Constantinapol ve yeni Roma’nın ekümenik patriği diye başlık attırıyor. Bu Türkiye’nin vatandaşı değil mi? Bundan niye hesap sorulmuyor. Bir röportajında Türkiye’de kendimi çarmıha gerilmiş gibi hissediyorum diyor. Biden ile görüşüyor. Yunanistan devlet uçağı tahsis ediliyor. Yunan büyükelçi karşılıyor. Bu adama hesap sormaz mı devletin ilgili kurumları sen ne yapıyorsun demez mi? Der ama bu adama bir şey sorulmuyor. Buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Yok mu vatanını milletini seven bir savcı?”

Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın kurucusu olduğu Mavi Vatan Denizcilik Ve Global Stratejiler Derneği avukatı Candaş Gürol’un savcılığa verdiği suç duyurusu dilekçesinde, “Şüpheli Dimitris Arhondonis, İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Patriği ve Başpsikoposu I. Bartholomeos, dünya çapında kendisini “Ekümenik” olarak kabul etmekte olup, 300 milyon Ortodoksun devlet başkanı muamelesi görmektedir. Kaldı ki şüpheli, “Ekümenik Patrik” ifadesinin yanı sıra “Konstantinopol-Yeni Roma Başpiskoposu” unvanını da kullanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

DEVLET BAŞKANLARIYLA TEMASLAR

Suç duyurusu dilekçesinde Dimitris Arhondonis’in geçmiş yıllarda yurt dışına yaptığı resmi ziyaretler ve yabancı ülkelerin devlet başkanlarıyla resmi temaları anlatıldı.

Şikayet dilekçesinde ayrıca 21 Aralık 2009 tarihinde Dimitris Arhondonis’in, Amerikan CBS kanalındaki ‘60 Dakika’ (60 Minutes) programında kendisine soru sorulmadan “çarmıha geriliyoruz” dediği ve CBS muhabirinin de Patrik’in bu değerlendirmesinden sonra “Çarmıha gerilmekten söz ettiniz. Siz kişisel olarak çarmıha gerildiğinizi düşünüyor musunuz?” sorusuna Arhondonis’in “Evet düşünüyorum” şeklinde yanıtı verdiği belirtildi.

LOZAN DETAYI

Dilekçede, Dimitris Arhondonis’in Ekümenik iddialarıyla Lozan Antlaşmasına meydan okuduğu kaydedildi.

Devamında Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Dimitris Arhondonis’i 28 Aralık 2019 tarihinde ziyaret ettiğini ve yaptığı bu ziyareti de “Fener’de, Konstantinopol’un En Kutsal Ekümenik Patriği Mr. Bartholomeos ile birlikte” ifadeleriyle paylaştığı anlatıldı.

Şikayet dilekçesinin devamında ise Dimitris Arhondonis’in istikrarlı bir şekilde devlet başkanı sıfatıyla hareket ettiği, istikrarlı ve hukuka aykırı bir şekilde “Ekümeniklik” sıfatını kullandığı belirtildi.

Dilekçede, söz konusu eylemlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozmaya yönelik olarak ifade edildi.

HAKLARINDA DAVA AÇILMASI İSTENDİ

Dilekçede, şüpheli olarak isimleri geçen İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Patriği ve Başpsikoposu I. Bartholomeos ile Amerika Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Ioannis Lambriniadis hakkında “Kamu Görevinin Usulsüz Olarak Üstlenilmesi” ve “Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma” suçlarından soruşturma başlatılarak ifadelerinin alınması ve haklarında iddianame hazırlanarak dava açılması talep edildi.

Odatv.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.