TürkiyeSON - 18.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Cilimboz’da Ulaşım Etabı Tamamlanıyor

Cilimboz’da Ulaşım Etabı Tamamlanıyor

BURSA’DA 7 YIL ÖNCE YAŞANAN SEL BASKININDA TAŞAN CİLİMBOZ DERESİ ETRAFINDAKİ EVLERİN YIKILMASININ ARDINDAN DERE ISLAH VE ÇEVRE DÜZENLEME PROJESİYLE BÖLGEYE AYRICALIKLI BİR MEYDAN KAZANDIRAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ŞİMDİ DE PROJENİN İKİNCİ ETABI OLAN ULAŞIM PROJESİYLE MURADİYE İLE ALACAHIRKA MAHALLELERİNİ DERENİN HER İKİ YANINA AÇILAN YOL İLE BİRBİRİNE BAĞLIYOR.
– YOLUN YAPILACAĞI YAKLAŞIK 400 METRELİK GÜZERGAHTA DERENİN HER İKİ YAMACININ İSTİNAT DUVARLARIYLA GÜÇLENDİRİLDİĞİNİ BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YAKLAŞIM 4 MİLYON TL’YE MAL OLACAK ÇALIŞMA İLE MURADİYE İLE ALACAHIRKA MAHALLELERİNİN ALTERNATİF BİR YOLLA BİRBİRİNE BAĞLANACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa’da 7 yıl önce yaşanan sel baskınında taşan Cilimboz Deresi etrafındaki evlerin yıkılmasının ardından dere ıslah ve çevre düzenleme projesiyle bölgeye ayrıcalıklı bir meydan kazandıran Büyükşehir Belediyesi, şimdi de projenin ikinci etabı olan ulaşım projesiyle Muradiye ile Alacahırka Mahallelerini derenin her iki yanına açılan yol ile birbirine bağlıyor. Yolun yapılacağı yaklaşık 400 metrelik güzergahta derenin her iki yamacının istinat duvarlarıyla güçlendirildiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaklaşım 4 milyon TL’ye mal olacak çalışma ile Muradiye ile Alacahırka Mahallelerinin alternatif bir yolla birbirine bağlanacağını söyledi.

Bursa’da 2010 yılı Ekim ayında yaşanan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketinin ardından öncelikli olarak sel baskının yaşandığı Cilimboz Deresi çevresinde sağlıklaştırma çalışmalarını başlatan Büyükşehir Belediyesi, 45 parselde kamulaştırma çalışmalarını tamamlayıp, sular altında kalan binaları yıkmıştı. Derenin her iki yanında kalan binaların ortadan kaldırılmasıyla Alacahırka ve Pınarbaşı Mahalleleri arasındaki çirkin yapılaşma görüntüsü ortadan kalkarken, bölge ayrıcalıklı bir rekreasyon alanına kavuşmuştu. Yine yolun alt kısmına da içinde yeşil alan, çocuk oyun grupları ve spor alanlarının bulunduğu bir park kazandırılmıştı. Yolun alt kısmının projenin ikinci kısmı olarak ele alan Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 400 metre uzunluğundaki dere ıslah çalışmasını tamamlama aşamasına getirirken, derenin her iki yanına yapılacak yol ile Alacahırka ile Muradiye Mahallelerini de alternatif bir yolla birbirine bağlayacak.

Hedef; ulaşılabilir Bursa
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ile birlikte Cilimboz Deresi’nde tamamlanma aşamasına gelen ıslah çalışmalarını yerinde inceledi. Bursa’nın daha sağlıklı, yaşanabilir ve ulaşılabilir bir kent olması hedefiyle çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini dile getiren Başkan Altepe, ıslah çalışmaları bitmek üzere olan Cilimboz Deresi’nin her iki yanına yapılacak yol ile kent içi ulaşımda önemli bir alternatif güzergah oluşturulacağını söyledi. Devlet Hastanesi’nen batısındaki virajlardan hemen Cilimboz Deresi’nin iki yakasındaki yol ile Alacahırka’ya bağlantının sağlanacağını ifade eden Başkan Altepe, “Alacahırka, Pınarbaşı, Muradiye ve Demirkapı Mahalleleri için önemli bir yol olacak. Uzun yıllar konuşulan sıkıntılı bir konuydu. Yolu yapmadan önce derenin hem zeminin hem de istinat duvarlarının sağlamlaştırılması gerekiyordu. BUSKİ tarafından yapılan bu çalışma tamamlanmak üzere. Sadece 30-40 metrelik bir mesafe kaldı o da kısa sürede tamamlanacak. Daha sonra Cilimboz’un doğu ve batısına iki ayrı yol yapılacak. Yaklaşık 4 milyon TL’ye mal olacak önemli bir çalışma. Artık son çalışmalar yapılıyor. Şimdiden Osmangazi’ye ve bölgemize hayırlı olsun” dedi.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: