TürkiyeSON - 24.09.2023 -

Çobanlara sertifika verildi

Çobanlara sertifika verildi

5ı  ile İŞKUR Genel Müdürlüğü arasında imzalanan Aktif İşgücü Piyasası Programları İşbirliği Protokolü’ne istinaden açılan “Sürü Yönetimi” kurslarına katılan kursiyerlere sertifika töreni düzenlendi.

Doğanşehir ilçesinde devam eden Sürü Yönetimi kursu sertifika törenine, MAlatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Ali Selvi, Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan AKIN, İlçe Müdürü Şerif Çetintaş, Çiftçi TV ekibi ve kursiyerler katıldı.

Sertifka töreninde bir konuşma yapan İl Müdürümüz Sayın Ali SELVİ “2014 yılında 16 kurs açılmış ve 348 kursiyer sertifika almaya hak kazanmıştı.2015 yılında bugüne kadar toplam 5 sürü yönetimi elemanı kursu açılmış bunlardan 3 tanesi halen devam etmektedir. 2014 yılında işletmesinde, sürü yöneticisi çalıştıran, en az 500 küçükbaş hayvanı olan ve sürü yöneticisinin yıl içerisinde kesintisiz olarak en az 5 ay SGK primlerini yatıran işletme sahiplerine 5.000 TL destek verilmektedir. Uygulama 2015 yılında da devam edecektir. Ayrıca 2014/28 nolu tebliğ kapsamında; 184 baş damızlık koç alımı şeklinde hayvan alımı, yeni inşaat yardımı ve ahır-ağıl tadilat yardımı olmak üzere, müracaat eden 53 çiftçimize toplam 4.542.100 TL YATIRIM desteği sağlanmıştır. Tüm üretim sahalarında olduğu gibi hayvancılık sektöründe de bilinçli ve yetişmiş elemanların var olmasına neden olacak bu kurslarımızın, Ülkemiz ve Malatya hayvancılığına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sayın İhsan Aakın ise, “İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimizle birlikte yürüttüğümüz bu proje sayesinde, hayvancılığın Malatya’da daha verimli yapılacağı bir gerçek. Sizler sürü yönetimi kurslarına katılarak sertifika almayı hak ettiniz. Bu belgeleriniz sizlerin hayvancılık sektöründe iş bulması açısından belgesi olmayanlara göre bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Verimli geçen bu kurslarımız, ileriki zamanlarda farklı ilçelerimizde de açılacaktır. Katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkürlerimi sunuyorum” şeklimnde konuştu

Daha sonra Polat mahallesindeki bir işletmede; teorik olarak anlatılan doğum sonrası bakım ve besleme ve kuzu bakımı dersinin pratik uygulaması yapıldı. Sertifika töreni, kursa katılan üreticilerin sertifikalarının takdim edilmesi ile son buldu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: