25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Cumamız Mübarek Olsun

Cumamız Mübarek Olsun

Akşemsettin, saçı sakalı bembeyaz, sürekli ak ve tertemiz elbiselerle gezen bir bilim ve sevgi insanı olarak ün yaptı. Bundan dolayı kendisine Ak lakabı verildi. Asıl adı Şeyh Mehmet Şemseddin Bin Hamza’dır. Akşemsettin II. Murat’ın isteği üzerine Fatih’in hocalığını yaptı. Onu yetiştirdi. Geleceğin Osmanlı tahtına, yani padişahlığa hazırladı. Fatih’in çok sevdiği hocası Akşemsettin, Ankara’da yaşayan, Anadolu’nun sağlam bir Müslüman ve Türk beldesi olmasını sağlayan Hacı Bayramı Veli’nin öğrencisi idi.

 

 

 

Çok zeki ve çalışkan olan Ak Şeyh, hocaları tarafından çok sevilir. Hızlı ilerler ve genç yaşta müderris olur. Osmanlıyı, zamanın süper gücü hâline getiren çok kıymetli öğrenciler yetiştirir. Fatih Sultan Mehmet, hocasını çok sever ve çok saygı gösterir.

 

 

Daima kendi yakınında yer verir. Herhangi bir sıkıntı ve problemi olduğu zaman ona danışır. Fatih, İstanbul’u kuşatmadan önce çevresindeki âlimleri toplayıp, İstanbul’un fethedilmesi hakkında onların fikirlerini sorar. Birçok bilgin karşı çıkar. İstanbul’un şimdiye kadar birçok ulus ve büyük komutanlar tarafından kuşatıldığını belirtirler. “Bu devletin askerine ve akçesine yani parasına yazık değil mi? Maceranın sırası mı?” derler. Fatih kararlıdır. Bunu bir kez de değerli hocası Akşemsettin’e sormak ister.

 

 

 

O, diğer bilginlerin aksine, İstanbul’un fethedilmesine taraftardır. Kuşatmanın sürdüğü günlerde Akşemsettin çok sevdiği bu genç öğrencisinin bunalımların, gerginliğini ve endişe içinde geçen uykusuz gecelerini haber alınca dayanamaz. Fatih’in huzuruna çıkar ve sabretmesini, fetihten ve kuşatmadan vazgeçmemesini, fethin inşallah gerçekleşeceğini söyler. Bu görüşmeden iki gün bile geçmeden İstanbul’un fethi gerçekleşir ve insanlık tarihinde yeni bir çağ başlar.

 

 

Türkiyeson.com TÜM MÜMİNLERE HAYIRLI CUMALAR DİLER.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.