16.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Cumhuriyet döneminin ilk betonarme yapısı..

Cumhuriyet döneminin ilk betonarme yapısı..

Şimdiki yerinde 1839’dan itibaren yerleşim olan Malatya’da, halen en eski yapılar; yaklaşık 100 yaşındaki Yeni Cami ile 1920’li yılların sonunda yaptırılan ve halen Atatürk Evi olan bina ile Gazi İlköğretim Okulu binası ile Malatya merkezindeki ilk betonarme yapı olan mevcut belediye binası.

Mevcut binanın 28 Eylül 1936 yılında ihalesinin yapıldığı, projesini mimar Bekir İhsan’ın çizdiği, Yahya Kayahan ve arkadaşlarından oluşan müteahhit grubu tarafından inşa edildiği biliniyor. Söz konusu bina, 15 Eylül 1938 yılında hizmete girdi. Bu binada Kasım 1938’deki seçimlerde belediye başkanlığına seçilen Sait Fırat ilk olarak görev yaptı.

KENT MÜZESİ OLMALI..

Malatya Belediyesi’ndeki bazı görevlilerin, 71 yıllık belediye binasının yıktırılarak, bu alanın meydan yapılması görüşünde oldukları öne sürülüyor. Mevcut binanın yıktırılması yerine, düzenlenerek “Kent Müzesi”ne dönüştürülmesi isteniyor.

Çeşitli kültür ve sanat faaliyetlerinin de gerçekleştirilebileceği bu binanın önemli bir işlev üstlenebileceği ifade ediliyor. Vali Halil İbrahim Daşöz de bu binanın “Kent Müzesi” olarak kullanılması yönünde görüşünü belirtmişti. Belediye Başkanı Cemal Akın ise, bir süre önce TV Malatya’da katıldığı bir programda “Yıktıracağız, meydan yaptıracağız. Zaten tarihi bir değeri yok” demişti

Sayın Cemal Akına soruyorum beş yıl içinde neler oldu sonra yine yazacam ama sından başlayalım, 1938 yılında yapılan ve tarihi değeri olan hatta zamanın valisi bile yıkmayalım diye görüş belirten fakat gece yarısı’da da olsa yıktırdığın belediye binasını kim senden istedi o zamanın vekilleri varmıydı.

Bu işin içinde sırf şahsı nefsini öne koyarak yeniden aday gösterilmedin diyemi birileri orayı başka bir iş içinmi istedi hatta ve hatta sizi tehtid edecek mektup mail ve söz söylendimi çünkü burası Malatya halkınındı senin tapulu malların değildi zaten tarihi bir değeri yok demiştiniz görev yaptığınız dönem tarihi değeri olmayan bütün yerleri yıktınız mı bu da kul hakkıdır RABBIM soracak sana ey kulum neden yıktın diye. cevabı bizde kalsın

vessalam

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ahmet aktan dedi ki:

    Yikmasaydida bazılarına peşkeşmi cekilseydi o dönem oranın ne olacağıni kimin ne yapacağını herkes bilio birilerinin servetine servet katilmasi önlendi helal olsun yıktı. ..

    1. admin dedi ki:

      yıkıldı da servetine servet katanlar yok mu oldu

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.