TürkiyeSON - 25.02.2024 -

DAP’dan Yeşilyurt “Gedik Kent Parkı”na Destek

DAP’dan Yeşilyurt “Gedik Kent Parkı”na Destek

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Yeşilyurt Belediyesi tarafından projelendirilen “Gedik Kent Park” için 6 Milyon TL Ödenek ayırdı.

Yeşilyurt İlçesinde alternatif sosyal alanlar ve rekreatif bir cazibe merkezi oluşturmak adına projesi ve tasarımı Yeşilyurt Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü mühendisleri tarafından oluşturulan Gedik Kent Parkı, Namazgah’ın arka kısmındaki 25 dönüm alan üzerine inşa edilecek. Projenin tüm finansını üstlenen Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde bir yıl içerisinde tamamlanacak olan projede 1 adet sosyal tesis binası, 445 m2 yapay süs havuzu,1065 m2 şelale, 15.000 m2 yeşil alan, 14 adet ahşap kamelya,1 adet ahşap oyun parkı, 62 adet oturma bankı, 4 adet ahşap yaya köprü, 13 adet mermer çeşme, 4 adet büfe, 2 adet lavabo-wc ve 1 adet açık otopark bulunuyor.

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Genel Başkanı Adnan Demir, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın daveti üzerine Malatya’ya gelerek projenin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. İnceleme gezisine Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları, İŞGEM Genel Müdürü Mehmet Karaman, Yeşil Yurt İnşaat Genel Müdürü Selahaddin Üzmez, Birim Müdürleri, Belediye Personelleri ve Mahalle Muhtarları katıldı.

“Gedik Kent Parkı” Projesine destek sağlayan Bölge Kalkınma İdaresi Genel Başkanı Adnan Demir’e teşekkürlerini sunan Belediye Başkanı Polat, Malatya’nın büyükşehir statüsüne kavuşmasından sonra 82 mahallesi ve 300 bine yakın nufüsuyla hizmet alanı genişleyen Yeşilyurt Belediyesi hakkında bilgi verdikten sonra, İlçenin genel yapısına büyük bir farklılık getirecek olan Gedik “Kent Parkı” üzerine bilgiler verdi.

POLAT, “MALATYA VE YEŞİLYURT’UN BU EN GÜZEL NOKTASINI CAZİBE MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Başkan Polat,”İlçemizde cazibe merkezi oluşturmak adına projesini oluşturduğumuz “Gedik Kent Park”ının yapılacağı Gedik bölgemizde bulunan ve kapanan açık cezaevini öncelikle Adalet Bakanlığımızdan sonra Milli Emlak’tan istedik. Buranın geçici devri Belediyemize verildikten sonra burayı “Kültür Evi” yapmak için Kültür Bakanlığına projemizi ilettik. Gerek cezaevinin bulunduğu alan gerekse de projeyi uygulayacağımız bu bölgemizin arka kısmında Çırmıktı Mezarlığı var. (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının verdiği büyük destekle bu alanımız bir yıl sonra bambaşka bir görüntüye kavuşmuş olacak. Malatya ve Yeşilyurt’un bu en güzel noktasını cazibe merkezine dönüşmüş halde göreceksiniz. Projenin uygulanacağı bu tepe mezarlık ve ağaçlandırmayı da göz önünde bulundurduğumuz zaman (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunduğumuz proje dahil olmak üzere 50 dönümlük bir alanı kapsamakta, 20 dönümlük alan için Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına projemizi sunmuştuk, fakat projenin dışında inşallah tepe içerisinde bulunan imar yolları, mezarlık ve cezaevi alanı içinde çalışmalar yapacağız. Davetimiz üzerine İlçemize gelerek bize büyük destek veren (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Genel Başkanı Adnan Demir’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

DEMİR, “GEDİK KENT PARK PROJESİNE ALTI MİLYON DESTEK VERECEĞİZ”

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Genel Başkanı Adnan Demir ise,”Kurum olarak sorumluluğumuzda olan 14 İl bulunmaktadır, çalışmaları yaparken önümüzde en önemli hazırlık çalışması ( DAP ) eylem planı hazırlamaktır. 2015 yılında bu eylem planı kamuoyuna duyuruldu. Sayın Bakanımızın ifade ettiği bir konu vardı, biz görev yaptığımız bölgede (DAP) projesini yaparken bir anket düzenlenmiş, bu ankette “Biz bu kadar yatırım yaptık ama sizin öncelik alanınız nedir? Diye soru sorulmuş, gelen sonuç “Yeşil alan piknik yapılacak alanlar istiyoruz” olmuş. Bakanımızda ( DAP ) eylem planına yeşil alanların yerleştirilmesiyle ilgili talimatı oldu. Bu kapsamda biz blok kapsamda bu uygulamayı başlattık ve bize 15 milyon TL’lik bir bütçe ayrıldı. Çalışmalara başlarken dokuz projeyi finanse edebileceğimizi öngördük, ama gelen projelerin yaklaşık maliyeti bunun çok üstündeydi, bizde bunlar ihaleye çıksınlar bizde bunu destekleriz dedik. Biz bu dokuz projeyi hazırlarken, hazırlıklı olan ve hızlı bir hareket gösteren Yeşilyurt Belediyesi oldu. Bu gayretli çalışmalarından dolayı Belediye Başkanımıza ve onun şahsında ekibini kutluyorum. Büyük bir başarı ve performans ortaya koydukları için tebrik ediyorum. Kurum olarak Malatya’ya üç yıl içerisinde 36 milyon TL ödenek verdik. Yeşilyurt Belediyesi tarafından projelendirilen “Gedik Kent Parkı” projesi için verilen destek öncelikle iki milyon TL idi, Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz’ın özel ilgisinden dolayı bu projelerin ihalesinin yapıldığını ancak bu projelerin yapılan ihale bedellerinin sözleşme bedellerini karşılamadığını kendisine ilettik. 16.5 milyon TL kullanmayan bütçemiz vardı, biz bu rekreasyon alanına aktardık, kısmet olursa buda belli olacak, Bakanımıza arz edeceğiz size vermiş olduğumuz iki milyon TL’yi altı milyon civarında bir rakama çıkartacağız. Tahsis ettiğimiz ödenekleri en kısa zamanda Belediyenin açmış olduğu hesaba aktarmış olacağız, para burada hazır olacak. Projende en güzel şekilde tamamlanmasını arzu ediyorum” dedi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Genel Başkanı Adnan Demir’e kayısı paketi ve YEKSAM öğrencileri tarafından yaptırılan elif vav tablosu hediye etti. İnceleme ziyaretine katılanlara Yeşilyurt Belediyesi tarafından aşure ikram edildi.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.