TürkiyeSON - 13.04.2024 -

Demirbay’ın Mevlit Kandili Mesajı

Demirbay’ın Mevlit Kandili Mesajı

Adıyamanlılar Dernek Başkanı Melik Hüseyin Demirbay Adıyaman ve Malatyalı Hemşerilerinin Mevlid Kandilini Kutlayan Bir Mesaj Yayınladı

Rebiu’l Evvel ayının on ikinci gecesi, Mevlid kandilidir. 22 Aralık Salıyı Çarşambaya bağlayan gece Mevlid Kandilini  inşallah hep birlik de idrak edeceğiz.

Bundan asırlarca önce; takvimlerin kutlu doğum gününü göstereceği günlerde, Yahudiler, Hıristiyanlar, Kâhinler ve dünya, bu müjdelenen peygamberi bekliyordu.

Bu peygamberin geleceği zamanda ise, dünya, şer güçlerin egemenliği altında kıvranıyordu. Zulüm, fuhuş, fitne-fesat ve barbarlık haddini çok çok aşmıştı. Kız çocukları diri diri gömülüyor, kadınlar şehvet malı olarak pazarlarda sergileniyor ve güçsüzlere yaşama hakkı verilmiyordu.

Kan içen yarasaların sultan, eşkıyaların ise vezir olduğu bir dönemde; dünya, avuç açmış, o kurtarıcıyı bekliyordu.

Kardeşin, kardeşe diş bilediği, insanlığın en küçük değerinin bile tanınmadığı, insanların hayvanlara gıpta ettiği, hayvanların dahi insanların hareketlerinden utanç duyduğu bu zaman diliminde; dünya, müjdeleyici ve kurtarıcı bir rahmet peygamberine sancı çekiyordu.

İnsanlık küfrün bu karanlık çağında kötülükleri iyiliğe, fesadı sulha çevirecek, insanların ruhlarında filizlenen fesat tohumlarını söküp atarak yerine fazilet, iyilik ve Allah korkusu yerleştirecek bir kurtarıcı bekliyordu.

İşte böyle bir bekleyiş ve ihtiyacın çağırdığı bu Rahmet PeygamberiMilâdi 571 yılı Nisan ayının Yirmisinde, bir Pazartesi günü sabaha karşı dünyaya geldi. O gün bütün âlem; Âlemlerin Efendisi’nin doğumuna şahitlik ediyordu.

            Nihayet beklenen nûr bütün mahlukatın varlık sebebi, Nebiler silsilesinin son halkası, Seyyidü’l-Kevneyn, Rasûlû’s-Sekaleyn, İmâmü’l-Harameyn, Alemlere Rahmet Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) milâdî 571 senesinin Rabîulevvel ayının 12. Pazartesi gecesi sabaha karşı dünyamızı şereflendirdiler.

 

Bu teşrifle kainattaki bütün varlıkların sürura gark olduğunu ve ona arzı hürmette bulunduğunu Mevlid müellifi Merhum Süleyman Çelebi şu mısralarla dile getirir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.