21.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Denetimler işe yaradı!

Denetimler işe yaradı!

Malatya trafik denetimlerinin artması ile şehir içinde yaşanan kazalarda da bir düşüş yaşandı. 2012 yılında kent merkezindeki çevreyolu üzerinde 9 ölümlü trafik kaza yaşanırken, denetimlerinin artırılması ile birlikte 2014’te bu sayı 1’e düştü.

oıdtıoıoMalatya Emniyet Müdürlüğü tarafından 2014 yılı değerlendirmesinde kentteki trafik istatistikleri paylaşıldı. 2010 yılındaki mevcut 106 bin 70 aracın olduğu Malatya’da 2014 yılı itibarıyla 136 bin 588 aracın trafikte olduğu belirtilerek, mevcut cadde ve sokakların aynı kalmasına rağmen trafik yoğunluğunu azaltmak maksadıyla yeni tedbirler alındığı ifade edildi. Trafik tedbirlerinin daha etkin, duyarlı ve kesintisiz bir şekilde yeniden planlandığının belirtildiği açıklamada, 2014 yılından itibaren Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen denetim faaliyetleri kapsamında 2013-2014 yıllarının “Emniyet Kemeri, Kask ve Hız Yılı” olarak ilan edildiği dile getirildi.

KAZA ORANLARI DÜŞTÜ

2020 yılına kadar ölümlü kazaların yüzde 50 oranında azaltılmasını sağlamak amacıyla son yıllarda denetimlerin artırıldığının belirtildiği açıklamada Yimpaş kavşağı ile Makro Kavşağı arasında yer alan çevreyolu üzerinde yaşanan kazalarda bir düşüş yaşandığı kaydedildi. Hız denetimleri sonucunda bu yıl bu güzergahta sadece 1 ölümü kazanın yaşandığı belirtilirken, bu sayı 2012’de 9, 2013’te ise 3 olarak kayıtlara geçmişti.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI

Emniyet Genel Müdürlüğünün “Kış lastiği Uygulaması” kapsamında da Malatya’da yapılan denetimlerde mevzuat hükümlerine aykırı olarak kış lastiği ve kaplama lastik kullandığı tespit edilen 94 araç sürücüsüne Karayolları Trafik Kanunu’nun 30/1a maddesine istinaden cezai işlem uygulandığı belirtildi.

DENETİMDEN GEÇEN ARAÇ SAYISI ARTTI
Açıklamada, ayrıca 2013 yılı içerisinde trafik ekiplerince kontrol edilen 63 bin 395 araç sayısının yüzde 53 oranında artırılarak, 2014 yılında toplam 96 bin 928’e ulaştığı da ifade edildi. Öte yandan güzergâhlarda kazalara neden olabilecek işaretleme eksikliği, yol sathında bozukluk, yolda buzlanma gibi hususlar ile kaza riski fazla olan yerlere ilişkin görüş ve önerilerin zaman kaybetmeden ilgili kurumlara iletildiği de belirtildi. Malatya’da yaşanan trafik kazalarının yeri, saatleri ve sürücülerin yaş gruplarına göre harita üzerinde dijital olarak işaretlendiği de dile getirtilerek kazaların yoğun olarak meydana geldiği nokta ve mevkilerde gerekli tedbirlerin alındığı belirtildi.

SÜRÜCÜLER EĞİTİLİYOR
Trafik kontrol ve denetimlerin yanı sıra eğitim faaliyetlerine de büyük önem verildiğinin altı çizilerek başta ilköğretim öğrencileri olmak üzere çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan yaya ve sürücü konumundaki 18 bin 453 vatandaşa “Trafik Kuralları, Sürücü ve Yayaların Trafikte Karşılaştığı Riskler” konulu eğitim seminerinin verildiği açıklandı. Eğitim verilen bu yaya ve sürücü sayılarında ise geçen yıla oranla yüzde 23 oranında bir artış sağlandığı belirtildi.

KURALLARA UYALIM
Açıklamanın sonunda ise vatandaşların hem kendi can güvenlikleri hem de diğer vatandaşların can ve mal güvenliği açısından hız limitlerine riayet etmeleri talep edilirken, uykusuz ve alkollü olarak trafiğe çıkılmaması, emniyet kemeri kullanımını alışkanlık haline getirilmesi ve genel trafik kurallarına uyulması konusunda da sürücülerin daha dikkatli olmaları istendi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.