22.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Depremzedelere Ortez protez uygulaması Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılacak

Depremzedelere Ortez protez uygulaması Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılacak

Protez-ortez; doğuştan veya herhangi bir sebepten kas, iskelet ve sinir sisteminin zarar görmesi nedeniyle oluşan ortopedik problemlerin günlük yaşam aktivitelerini kısıtlaması durumunda vücut yapılarını desteklemek, sabitlemek veya düzeltmek amacıyla kullanılan tıbbi cihazlardır.

06.02.2023 tarihinde yaşanan ve genel hayatı etkileyen depremlere bağlı, enkaz yığınlarının altından yaralı kurtulan çok sayıda kişi maalesef uzuvlarını kaybetti.

03.05.2023 tarihli 7222 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile oluşan vücut travması sonrası sinir ve ekstremite hasarı oluşan depremzede vatandaşlarımıza ilk kez kullanılacak eksternal alt ve üst ekstremite/gövde protez-ortez ürünler Cumhurbaşkanlığı Kararı doğrultusunda Sağlık Bakanlığınca temin edilmekte ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen 16 İlde bulunan 19 sağlık tesisinde uygulama süreci yürütülmektir.

Ortez protez uygulaması yapılacak olan iller ve hastaneler listesinde ilimizden uygulayıcı hastane olarak Malatya İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi belirlenmiştir. Faturalandırma işlemleri Sağlık kurulu raporu ile Sağlık Bakanlığımızca temin edilmektedir.

Uygulama algoritması kısmında ortez protez ihtiyacı bulunan depremzedeler belirlenen söz konusu sağlık tesisinde yapılan muayene sonucunda protez ortez uygulanması uygun görülen kişilerin sosyal güvencesi farketmeksizin düzenlenen sağlık kurulu raporu ve reçete doğrultusunda, sağlık tesisimizce protez ortez merkezine sipariş bildirilerek temini sağlanacaktır.

Temin edilmesine müteakip hastanın protez uygulaması ilgili sağlık tesisimizce yapılacak olup uygulama sonrası fizik tedavi rehabilitasyon ve psikososyal destek de ilgili sağlık tesisimizce sağlanacaktır.

Kamuoyuna ve ihtiyacı bulunan vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Malatya İl Sağlık Müdürlüğü

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.