14.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Doğu Türkistan’ı unutmayalım..

Doğu Türkistan’ı unutmayalım..

Alperen Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Solmazgül, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin Kabul edilişinin 66.yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.10841158_745854665493412_2039498733_n

10 Aralık 1948 yılında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonunun Paris’te yapılan oturumunda kabul edilen 30 maddelik bildirinin içeriği ile ilgili görüş ve değerlendirmelerde bulunan Solmazgül mesajında, İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin imzalanmasında 2.Dünya savaşından sonra devletlerin bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması konusunda birleşmesinin etkili olduğunu hatırlattı.
Bildiri maddelerine göre bütün insanlar özgür, onur ve hakları yönünden eşit doğduğunu, herkesin ırk, dil, din, siyasal veya herhangi bir başka inanç, ulusal ya da toplumsal köken, varlıklılık, doğuş ya da herhangi bir başka ayrım gözetilmeksizin bütün haklardan ve özgürlüklerden yararlanabilmesi gerektiğine işaret etti. Açıklamasında, Çin Hükümetinin Doğu Türkistan halkı üzerinde sürdürdüğü baskı rejimi ve yapmaya devam ettiği işkencelerin insan hakları ihlalleri olmasına rağmen tüm dünyanın sessizce izlediğini ifade eden Solmazgül şunları kaydetti: “İnsan Hakları Evrensel bildirgesinin 66. yılında tüm dünyada ihlaller devam ediyor. Özellikle Filistin, Doğu Türkistan, Çeçenistan, Irak ve Suriye’de gün geçtikçe baskı ve işkencelerin hoyratça işlendiği müşahade edildiği görülmektedir. Irak ve Suriye’de, özelikle orada yaşayan Türkmenlerin, bin yılı aşkın hakim unsur olarak yaşadıkları öz yurtlarında, maruz kaldıkları asimilasyon ve baskı politikasına insan hakları bağlamında etnik temizlik olarak tarif edilecek yok etme politikası ile karşı karşıya bırakılmışlardır. Bugün Suriye sınırları içinde yaşayan 3.5 Milyon Türkmenin çeşitli zulüm, işkence, baskılar ve ölümlerle karşı karşıyadır. Binlerce yıllık Türk yurdu KERKÜK yeni bir Bosna-Hersek olma yolunda hızla ilerlemektedir”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.