24.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Doğurganlık Oranıyla Avrupa’da Birinci

Doğurganlık Oranıyla Avrupa’da Birinci

Büyüklüğü ve barındırdığı türler bakımından dünyanın önde gelen hayvanat bahçelerinden biri olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, doğurganlık oranıyla Avrupa’da birinci sırada yer alıyor.

Yüzde 75  doğurganlık oranıyla Avrupa’da birinci olan Gaziantep Hayvanat Bahçesini ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler bahçenin minik üyelerine yoğun ilgi gösteriyor.

Hayvanat bahçesini ziyaret eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bahçede incelemelerde bulundu.

Hayvan barınaklarını gezen Şahin, onlarla tek tek ilgilendi. Hayvanlara yem veren Şahin, Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler’den onlar hakkında bilgi aldı.

Şahin, hayvanat bahçesini ziyarete gelen vatandaşlardan da yoğun ilgi gördü.

“DOĞUMDAN SONRA SAHİPLENİLMEYEN HAYVANLARA DA ANNELİK YAPIYORUZ”

Başkan Şahin’in ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan Celal Özsöyler, Avrupa’dan en yüksek doğurganlık oranına sahip olduklarını belirterek, yüksek olmasından hayvanların dengeli ve doğru beslenmesinin etkisi olduğunu belirtti.

Hayvanların doğal ortamlarında doğal barınaklarında bulunduğunu anlatan Özsöyler, şöyle devam etti:

“Doğurganlık oranının en yüksek olmasının sebebi, bu hayvanlarn dengeli bir biçimde besleniyor olması. Aynı zamanda doğal ortamlarında doğal barınakları hazırlamamızdan kaynaklanıyor. Bununla birlikte Gaziantep Hayvanat Bahçesinde bu yıl içerisinde geyik, kanguru, deve, aslan, leopar, ceylan, zebra, karaca, kızılgeyik ve jaguarlardan büyük oranda yavrular aldık. Ayrıca bu hayvanlardan bazıları doğumdan sonra yavrularını sahiplenmeyebiliyor, biz bunlara annelik yapıp beslemekteyiz.”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2001’de hizmete açılan hayvanat bahçesine gelen ziyaretçiler, geniş bir alana yayılan arazide özel turlarla hemen her türden hayvanı görme fırsatı buluyor.

Açıldığı günden bu yana büyük küçük herkesin ilgisini çeken hayvanat bahçesinin 1 milyon metrekarelik alana sahip. Kurulduğu ilk yıllarda 650 bin civarında ziyaretçi sayısına ulaşan hayvanat bahçesi, şimdilerde ise yıllık ziyaretçi sayısı milyonla ifade edilir hale geldi.

Geçen yıl 3 milyon kişi tarafından ziyaret edilen, Safari Parkı, fok evi ve Zooloji ve Doğa Müzesi açılmasıyla ziyaretçi sayısında artış gözlenen Gaziantep Hayvanat Bahçesi, bu yıl ise 3 buçuk milyon ziyaretçi hedefliyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.