TürkiyeSON - 25.05.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

“Doktorlar ve diyetisyenlerin özür borcu var”

“Doktorlar ve diyetisyenlerin özür borcu var”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, alanında ehil olmayan kişilerin uzman kimliğiyle gıdada bilgi kirliliğini tetiklediğini belirtti.

 

MEHDİ EKERGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bilinçli Sağlıklı Yaşam Dergisi’nde yer alan açıklamasında, gıda konusunda yapılan yanlışları ve vatandaşları paniğe sevk eden açıklamaları eleştirdi. Bakan Eker, “Birileri medya yoluyla gıda konusunda kamuoyunda olumsuz bir algı oluşturmaya çalışıyor. Örneğin radyoloji uzmanı çıkıp konuşuyor. Uzman olmayan kişiler bu bilgiyi nereden almış, kim vermiş ona bu hakkı, nereden öğrenmiş bu gıda ile ilgili bilgiyi. Bu tür beyanlar kamuoyunda panik yaratıyor” dedi.

Reklam

 TİTİZLİKLE İNCELENİYOR

Bakan Eker, bakanlık olarak piyasada satışı bulunan her ürünün titizlikle incelendiğinin altını çizerken, raflardaki her ürünün içeriğinin kontrol edildiğini ve etiketinde yazanın dışında veya bir içeriğe sahip olan ürünleri de teşhir ettiklerini ve ceza verdiklerini, düzenlemelere uygun davranmayan firmalara yapılan uyarıların sonrasında düzelme olmazsa cezaların da arttığını anımsattı. Eker, “Bu tür uygulamalarla gıda ile ilgili tüketicilerimizin hak ve menfaatlerini koruyoruz” diyerek kamuoyunun doğru bilinçlenmesi için medyanın da önemine, “Medyanın katkı ve desteği olması gerekiyor. Doğru şekilde bilgilenme çok önemli. Tek başına tüketicinin menfaatleri değil, aynı zamanda sağlığıyla ilgili ciddi problemlere neden olabilir. Tüketici için şehirlerde enformatik kirlilik tehlikesi artıyor. Bu da başka bir sorun yaratır. Tüketicinin kafası karışıyor” sözleri ile dikkat çekti.

AÇIKLAMALAR ETKİLİ OLDU

Bilgi kirliliği konusunda doktorların ve diyetisyenlerin açıklamalarının çok etkili olduğunu belirten Bakan Eker, “Örneğin bir dönemler yumurtanın kalp ve damar hastalıklarını artırdığı ve kolesterolü yükselttiği söylenerek, vatandaşın en ucuza ulaştığı yumurta tüketiminin azaltılmasına neden olundu. Son yıllarda ise geçmiş yılların aksine yumurtanın masum olduğu açıklanıyor. Yumurtanın kolesterolü yükseltmediği söyleniyor. Bazı doktorların ve diyetisyenlerin yumurtaya da bir özür borcu var” diye ekledi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: