TürkiyeSON - 29.02.2024 -

Dolar ne olacak ?

Dolar ne olacak ?

merhabalar hayırlı haftalar diliyorum malatyason haberde okuyucularına yeni haftanın analizini yapalım

Hatırlanacağı gibi uluslararası piyasalar 2016 yılına çok hızlı bir başlangıç yaptı. Birbirinden farklı birçok faktör, yakın dönemde hiç olmadığı kadar varlık fiyatlarında volatilitenin artmasına neden olurken, yatırımcılar yönünü bulmakta zorlanmış, sermaye piyasalarında sert dalgalanmalar izlenmişti. Çin ve dünya ekonomisinin içerisinde bulunduğu durum, petrol başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki değişim, büyük merkez bankalarının para politikası kararları ve jeopolitik risk, yılın ilk çeyreğinde fiyatları belirleyici dinamikler oldular.  Yılın ikinci çeyreğinde de söz konusu başlıklar piyasalarda etkili olmaya devam edecek gibi görünüyor.

“FED yine en önemli konular arasında!”

ABD Merkez Bankası’nın (FED) bu yıl faiz artırımı tarafında izleyeceği yol haritası, sadece ikinci çeyrekte değil, 2016 zemin oluşturdu. FOMC üyeleri, faiz artırımının Nisan ayındaki toplantıda da yapılabileceği mesajını verirken, bu, yatırımcıların 16 Mart’taki açıklamalar sonrasında beklemediği bir durumu ortaya çıkarmış oldu ve oyunun şeklinin yeniden değişmesine yol açtı. 17 Mart’ı 1,1314’den tamamlayan EUR/USD paritesi 25 Mart haftasını 1,1164’den bitirdi. 16 Mart FOMC toplantısı ile %2’lere yaklaşan Dolar’ın Euro karşısındaki kayıpları, böylelikle 25 Mart sonunda %0.54’e kadar düştü.

“Dolar’ın yoluna, FED ile ABD verileri ışık tutabilir”

Bir gösterge özelliği de taşıdığını düşünebileceğimiz için EUR/USD paritesi, piyasaların algısını grafikler üzerinde izleyebilmemiz için önemli bir araç olarak kullanılabilir. Tabi ki bu durumda, Avrupa cephesindeki gelişmeler de fiyatın yönü için bir değişken olarak hesaba katılmalı. Ancak Dolar ve bunun uluslararası piyasalara olan yansımasını izlemek istiyorsak, Avrupa tarafını, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son olarak açıkladığı güçlü parasal genişleme programından sonra kısa vadede yeni bir adım atmayacağı varsayımı ile birlikte, bir süreliğine göz ardı edebiliriz. Böylelikle FED’in çizdiği tablo içerisinde, ABD’nin verilerini de dikkate alarak ikinci çeyrek için Dolar adına öngörüler oluşturabiliriz. Öncelikle, önümüzdeki üç aylık dönem içerisinde, FOMC üyelerinden gelecek açıklamalar ile birlikte, dünyanın en büyük ekonomisinin sağlığı adına ipuçları verecek makro göstergelerin belirleyici olacağını söyleyebiliriz.

“İkinci çeyrek öncesi prova”

Nisan-Mayıs-Haziran döneminde piyasalar iki kez FOMC toplantısı ve üçer kez ABD’nin istihdam raporu ile birlikte, enflasyon oranından perakende satışlara kadar birçok veri izleyecek. “Olumlu ABD verileri – Görece daha hızlı faiz artırımları”, “Olumsuz ABD verileri – Görece daha yavaş faiz artırımları” denklemi, yine gelecek üç ay içerisinde Dolar’da etkili olmaya devam edebilir. Tabi ki daha hızlı faiz yükselişi daha değerli Dolar, daha yavaş faiz artırışı görece daha az değerli Dolar anlamı taşıyabilir ve piyasalar aldıkları pozisyonlar ile bunu fiyatlara yansıtabilir.

Gelecek üç ayda izleyeceğimiz veri ve açıklama takviminin daha kısa bir örneğini bu hafta, Mart ayını tamamlarken tecrübe edeceğiz. Bu paralelde yılın kinci çeyreğinde piyasaların neye, ne kadar hassas olduğuna ilişkin çıkarımlar yapabiliriz. 28 Mart – 1 Nisan haftasında yatırıcımlar, hem FOMC yetkililerinden gelecek açıklamalar, hem de ABD ekonomisi için yayımlanacak önemli veriler görecekler. Hatta FED Başkanı Janet Yellen’ın 29 Mart’ta New Yok Ekonomi Kulübü’nün bir organizasyonunda söz alması bekleniyor. Başkan’ın 16 Mart sonrasındaki FOMC beyanatı ile 21 Mart sonrasındaki yetkililerin açıklamaları arasında oluşan uyumsuzluğa bir netlik getirip getirmeyeceği önemli olabilir. Diğer taraftan 1 Nisan’daki tarım dışı istihdam raporu, başta EUR/USD olmak üzere pariteler tarafında, ayrıca ikinci çeyreğin eğilimi hakkında ipuçları verebilir.

Bu hafta içerisinde izleyeceğimiz açıklamalara ve ekonomik göstergelere piyasanın vereceği tepki ve fiyatların bu paralelde alacağı yön, yılın geri kalanında oluşacak trendler için de bir mesaj olabilir. Dolayısı ile bu hafta FOMC yetkililerinin faiz artırım rotasına ilişkin değerlendirmeleri ile, ABD’nin istidam ve diğer göstergeleri sonrasında gerçekleşecek fiyat değişimleri, bir bütün olarak piyasanın neye, ne kadar hassas olduğuna ait ipuçları verebilir. Bu noktada yine bir gösterge olarak EUR/USD paritesi takip edilebilir ve fiyatın yönü ile hızı, ikinci çeyreğin tonu hakkında bilgiler sunabilir.

 

 

ALTIN NE OLACAK ?

Durağan geçen bir Mart ayının ardından, fon yöneticileri geçen çeyreğin en iyi performans gösteren emtiası olan altında henüz gidilecek mesafe olduğunu düşünüyor.

Altın vadelileri 13 ayın yüksek seviyesinden gerilese de, hedge fonları altın hakkında Ocak 2015’ten bu yana en ayı pozisyonlara sahip. Finansal piyasalardaki türbülans ve küresel ekonomik büyümenin geri çekilmesiyle güvenli liman talebi artartken, altın son 30 yıldaki en iyi çeyreklik performansını gösterdi.

bloomberght’de yer alan habere göre; FED Başkanı Janet Yellen geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmada, FED yetkililerinin küresel ekonomiye dair riskler nedeniyle faiz artırım planında “dikkatli ilerlemesi” gerektiğini söyledi. Londra merkezli araştırma şirketi Metals Focus, politika yapıcıların büyümeyi desteklemek için faizleri düşük tutacağını ve bu nedenle yatırımcıların kıymetli metal altına daha fazla para yatıracağını düşünüyor. Yüksek altın fiyatları, Newmont Mining ve Freeport-McMoRan gibi üreticilerin hisse senetlerini de destekliyor.

şimdilik hoşçakalın malatyasonda kalın saygılarımla

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.