16.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Ebola’ya karşı koruyucu malzeme desteği

Ebola’ya karşı koruyucu malzeme desteği

Yeryüzü Doktorları, sağlık çalışanlarının Ebola’ya karşı korunması amacıyla Liberya ve Sierra Leone’ye koruyucu maske, izolasyon giysisi, koruyucu elbise gibi 740 bin adet ekipman ulaştırdı.
_IMG_2249Yeryüzü Doktorları (YYD), sağlık çalışanlarının Ebola salgınından korunması için salgından en çok etkilenen iki batı Afrika ülkesi Sierra Leone ve Liberya’ya 900 bin dolar değerinde “kişisel koruyucu ekipman” gönderdi. Son derece zor koşullar altında çalışan ve salgının başından beri 350’den fazla kayıp veren sağlık çalışanlarının Ebola’dan korunması için kişisel koruyucu ekipmanlar hayati önem taşıyor.

Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Kınık, “Çare olamazsak engel oluruz” sloganıyla Eylül ayında başlattıkları kampanyada Sierra Leone ve Liberya’daki sağlık çalışanlarına gönderilen korunma ekipmanlarının yerlerine ulaştırıldığını ifade etti.

 

Kınık, 2014 Mart ayında Gine’de başlayan ve Ağustos ayında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından uluslararası kritik önemde bir salgın olarak deklare edilen Ebola salgınında çeşitli ülkelerde birçok sağlık çalışanının virüs bulaştığı için hayatını kaybettiğini hatırlatarak, şunları kaydetti: “Ebola salgınının yayılmasının durdurulmasında ve hastalığa bağlı ölümlerin azaltılmasında en önemli unsurlardan birinin sağlık çalışanlarının korunmasıdır. Yeryüzü Doktorları olarak Liberya ve Sierra Leone Sağlık Bakanlıkları’ndan gelen talepleri de göz önüne alarak; geçtiğimiz 2014 Eylül ayında başlattığımız kampanya ile koruyucu maske, izolasyon giysisi, koruyucu elbise gibi 740 bin adet malzemeyi bu iki ülkeye ulaştırdık.”   diye konuştu.DSÖ‘nün yaptığı açıklamaya göre Ebola virüsü hastalığı, Mart  ayından bu yana en az 8 bin 153 kişinin yaşamını yitirmesine yol açtı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.