19.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

ELAZIĞ BELEDİYESİ, PERSONEL EĞİTİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

ELAZIĞ BELEDİYESİ, PERSONEL EĞİTİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Elazığ Belediyesi tarafından, personele yönelik hizmet içi eğitim seminerleri sürüyor.

Bu kapsamda Elazığ Belediyesi Yazi İşleri Müdürlüğü tarafından belediye çalışanlarına “Çevre ve Sağlık” konulu bir eğitim verildi. Eğitimde hastalık yapan etkenlerin başında çevrenin geldiğini söyleyen Elazığ Belediyesi Çevre Kontrol Müdürlüğü personeli Mühendis Levent Harputlugil, “Çevre, hastalıklara zemin hazırlayabilir, doğrudan hastalık nedeni olabilir, hastalıkların yayılmasını kolaylaştırabilir, hastalıkların gidişi ve sonucunu etkileyebilir dedi.

Sağlıklı bir çevrenin, sağlıklı insanlar, sağlıksız bir çevrenin de sağlıksız insanlar anlamına geldiğini belirten Harputlugil, insan sağlığını etkileyen temel faktörlerin kişisel ve çevresel faktörler olarak ikiye ayrıldığını söyledi. Kişisel faktörlerin, genetik yapı, yaş, cinsiyet, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite gibi bireyin kendisinden kaynaklanan durumlar olduğunu ifade eden Harputlugil, çevresel faktörleri ise soğuk ve sıcak hava, atıklar, zehirli maddeler, aile ve sosyal çevre gibi kişinin yaşadığı çevreden kaynaklanan durumlar olarak sıraladı.

Sağlığı doğrudan veya dolaylı etkileyen fiziksel, kimyasal, biyolojik, sosyal ve kültürel etkenlerin saptanması ve kontrol altına alınması uygulamalarına çevre sağlığı adı verildiğini anlatan Harputlugil, ”Çevre sağlığı, insanların sağlıklı olarak hayatlarını devam ettirmeleri için gerekli olan çok temel bir kavramdır. Hastalıkların ortaya çıkmasında en önemli etkenlerin başında çevre gelmektedir. Çevre, hastalıklara zemin hazırlayabilir, doğrudan hastalık nedeni olabilir, hastalıkların yayılmasını kolaylaştırabilir, hastalıkların gidişi ve sonucunu etkileyebilir. Dolayısıyla sağlıklı bir çevre, sağlıklı insanlar demekken, sağlıksız bir çevre de sağlıksız insanlar anlamına gelmektedir diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.