25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Elazığ enerjinin yüzde 35’ini alacak

Elazığ enerjinin yüzde 35’ini alacak

Elazığ Belediyesi Türkiye’de bir rekora imza atarak, faaliyete geçecek olan Elazığ Katı Atık Tesisinde üretilen enerjinin yüzde 35’ini alacak.ds6

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın 2014 yerel seçimler öncesi vaat ettiği çevreci çalışmalardan birisi olan Katı Atık Tesisi rehabilite ve bu alandan enerji üretim çalışması hayata geçerken, Elazığ Belediyesi Türkiye’de bir rekora imza atarak üretilen enerjinin yüzde 35’ini alacak.
Belediye Başkan Yardımcıları Masar Ayas, Kazim Özgür ve Ebuaş Genel Müdürü Esat Aydın ile çöp toplama alanına giden ve burada Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Mustafa Tepe’den bilgiler alıp çeşitli incelemelerde bulunan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ Belediyesi’nin bundan sonra elektrik üretiminden kazanç sağlayan bir kurum olacağını ifade etti. Başkan Yanılmaz yaptığı değerlendirmede şu görüşlere yer verdi: “Şuan Çöteli Katı Atık Depolama sahasındayız. Hepinizin bildiği gibi daha önceden burada vahşi bir depolama sistemi vardı ve etrafa da çöp dağılıyordu. Öncelikle çöp alanının rehabilitesini yapıp, çöp ve benzeri atık maddelerin komşu köyleri rahatsız etmesini engelledik ve şimdi de bu çöplerden enerji elde etmenin çalışmalarını yapıyoruz. Enerji elde etmeyle ilgili ihalemizi yaptık, firma çalışmalarına başladı. 2015 yılı Mart ayı içerisinde burada çöplerden enerji elde ederek çalışmalarımıza devam edeceğiz”dedi.
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz yaptığı değerlendirmede Elazığ Belediyesi’nin bu ihalede bir rekora imza attığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ihalenin bizim açımızdan önemli taraflarından biri de şudur, biz çöpten elde edeceğimiz yapıya hiçbir bedel ödemeyeceğiz. Ancak enerji üretilmeye başladıktan sonra bunun %35’i belediyemize kalacak. Buda Türkiye’deki çöp alanlarından enerji üretilen yerlerden belediyelerin aldığı en yüksek rakamdır. Bu aslında bir rekordur. Dolayısıyla hem çöp alanımız düzgün bir hale gelecek, hem de çöpten enerji elde etmiş olacağız ve hem de belediyemiz bu enerjiden %35 pay alarak gelir elde etmiş olacak. Burada bir elektrik enerjisi elde edilecek ve bu elektrik Tedaş’ın ana hatlarına verilecek, bizlerin tüketmiş olduğu bir enerji miktarı var ve bunu %35’lik paydan düşeceğiz. Aylık ve yıllık olarak bu sayede daha az elektrik faturası ödemiş olacağız.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.