27.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Elazığ Merkez İsmet Paşa İlkokulu 4/H Sınıfı Öğrencilerinin Satırlarında 15 Temmuz

Elazığ Merkez İsmet Paşa İlkokulu 4/H Sınıfı Öğrencilerinin Satırlarında 15 Temmuz

Bütün kurumlar 2016-2017 eğitim-öğretim yılına;15 Temmuz uygulaması genelgesi doğrultusunda etkinliklerle başladığı süreçte, Elazığ Merkez İsmet Paşa İlkokulu 4/H Sınıfı öğrencileri de Sınıf öğretmenlerinin yaptığı etkinlikler bağlamında, ders anında yapılan etkinlikte, 15 Temmuz sürecine dönük duygu ve düşüncelerini yazmalarını istemesi doğrultusunda duygu ve düşüncelerini kaleme almışlar.

Okullar “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma“ etkinliğiyle açılmıştı.

2016-2017 eğitim-öğretim yılının ilk haftasında, tüm resmi ve özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma“ temasıyla öğrencilerin seviyeleri dikkate alınarak etkinlikler yapılması kararlaştırılmış, illere gönderilen genelgede, geleceğin teminatı olan çocukları ve öğrencileri,  millî, manevi ve insani değerleri ile tarihsel ve kültürel hassasiyetleri benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını,  milletini   seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına saygılı ve devletine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş bireyler olarak yetiştirmenin, bakanlığın öncelikli görevleri arasında olduğu vurgulanmıştı.

Bütün kurumlar  2016-2017 eğitim-öğretim yılına;15 Temmuz uygulaması genelgesi doğrultusunda etkinliklerle başladığı süreçte, Elazığ Merkez İsmet Paşa İlkokulu 4/H Sınıfı öğrencileri de Sınıf öğretmenlerinin yaptığı etkinlikler bağlamında, ders anında yapılan etkinlikte, 15 Temmuz sürecine dönük duygu ve düşüncelerini yazmalarını istemesi doğrultusunda duygu ve düşüncelerini kaleme almışlar….

Neslin inşası sürecinde istikbalden daha bir emin olmazın en somut örneklerini veren çocuklarımızı ve öğretmenlerini takdir ve tebrik ederken kendilerine en kalbi duygularla teşekkür ediyoruz.

Aynı Zamanda Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Çocuk Tiyatrosu bünyesinde faaliyetler gösteren, 2015-2016 öğretim yılında 19 Mart da “Biz Öğrendik Büyükler Unutmasın” konseptiyle –Çanakkale 1915– oyununu sahneleyen 4/H Sınıf öğrencilerimiz 15 Temmuz ile ilgili satırlarına yansıyan duygu ve düşüncelerinde;

15 Temmuz 2016 Gecesi

15 Temmuz 2016 günü, darbe girişimi oldu. Halamlar ve amcamlar bizim evdeydi. Bizim darbeden haberimiz yoktu. Sonra haberlerde darbe girişi oldu dediler. Biz çok üzüldük. Çünkü ülkemize karşı hain bir kalkışma yapılmıştı. Darbe girişimini ilk görenler Genelkurmay başkanlığındaki insanlarmış. Çünkü darbenin ilk hamlesi orada yapılmış. Benim de içime bir korku düşmüştü.

Sonra Cumhurbaşkanımız Erdoğan bir açıklama yaptı: “Vatandaşlarım, sakın korkmayın. Hepinizi Havalimanlarına, meydanlara davet ediyorum” dedi. Biraz korkum azaldı. Korna sesleri aralıksız devam ediyordu. Evimizin önünden kamyonlar geçiyordu. Sonra baktık ki; herkes tankları üstüne çıkmaya, bazı kişilerde tankların altında kalmayı göze alıyordu. TRT normal yayına geçmişti. Hulusi AKAR’ı kaçırmışlar, ama Akıncı 4. Ana jet üs komutanlığına yapılan operasyon ile kurtulmuş. Sonra Cumhurbaşkanlığı külliyesi bombalandı. İşte darbe günü tankların altında kaldık. Silahın önüne geçtik. Tankın attığı topların ününe geçtik ama yılmadık.

Bizde o gün yılmadık, inancımızı düşürmedik, teslim olmadık ve sonunda biz kazandık. Çünkü sabahleyin tüm köprüdeki darbeciler teslim oldu. Sonunda biz kazandık.

Efe  ONAT

15 Temmuz ve Demokrasi

O gün her şey değişti. Kuşların tatlı şarkıları kesildi. Çimenler, yeşil kent siyaha döndü. O gün evde kimsenin yüzü gülmez oldu. Annem, babam, teyzem, anneannem ve dedem sabaha kadar ağlayıp dua ettiler. Ben olanları tam olarak anladığımda çok üzüldüm ve çok sinirlendim. Çünkü düşmanlar bizim peşimizi bırakmadılar. TBMM’ni bombaladılar. Tanklarla ve uçaklarla acımadan bizi ve askerlerimizi vurdular. Ülkemizi sokaklara dökülen milletimizin iradesi kurtarabilirdi.

Demokrasi ve hürriyet en önemli hakkımızdır. Zorbalıkla kimse elimizden alamaz. Seçimle başa geçen devlet büyüklerimizi halkımız seçmiştir. Ancak halkımız onları seçimle görevden alabilir. Türkiye demokratik ve adaletli bir ülkedir. Zorbaların, cuntaların, örgütlerin ülkesi değildir. Ülkemiz için bu uğurda canlarını veren şehitlerin ruhu şad olsun. Mekanları cennet olsun. Yaşasın Demokrasi.

Talha YALÇINOĞLU

 

15 Temmuz…

15 Temmuz’da bir grup hain saldırı yapıp darbe yapmak için yolları kapattılar. Çok üzüldüm. Sebebi ülkemiz demokrasi ile yönetiliyordu. Fakat bir grup hain bunu bozup ülkeyi ele geçirmek istediler. Ama planlar bozuldu. Çünkü halk sokaklara çıkıp, tankları engelleyerek, saldırıyı durdurdu.  Ama 241 şehit verdik. Bu herkesi üzdü. Şehitler hep saygı ile anılacaklardı.

Darbe engellenince demokrasi kazandı. Şehit olanlara Allah rahmet eylesin. Tanklara siper olanları duyunca bizim de çalışıp yardım etmemiz gerektiğini anladım. Derslerime daha iyi çalışacağıma dair kendime söz verdim.

Bu güzel ülkeyi bize armağan eden atalarımıza teşekkür ediyorum. Şimdi bu güzel ülkeyi koruma sırası bize geldi. Bunun için çalışmalıyız. O gece içimde bir hüzün vardı. Çünkü bu ülkeyi korumak için şehit oldular. Ama vatanımı ve milletimi kurtardılar.

Aslında savaş hala devam ediyor. Ama bu ülkenin bu savaşı kazanacağına inanıyorum. Bizim vatanımızın aynısı bulunmaz. Vatanını sevenler o gün işini yaparak vatanını korudu. Bizim de vatanımıza sahip çıkmamız gerekir.  Ben de vatanıma sahip çıkacağıma yemin ediyorum.

Ahmet Efe TÜRKMENOĞLU

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.