14.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Elazığ’da 52 bin civarında kuş sayıldı

Elazığ’da 52 bin civarında kuş sayıldı

Elazığ Hazar G13ölü Keban ve Cip Barajında 52.500 Su Kuşu sayıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15’inci Bölge Müdürlüğü’nün açıklamasında göre, Elazığ İl Şube Müdürlüğü  Şube Müdürü Hüseyin Çelik gözetiminde  ‘’Kış Ortası Su Kuşu sayımı (KOSKS)’’ yapıldı. Bu çalışma ile koruma altına alınmış alanların ve türlerin düzenli olarak izlenmesi ve envanter çalışmalarının yapılması planlandı

Sulak alanlarımız önemli kuş popülasyonlarını barındırmaktadır. Kış Ortası Su Kuşu Sayımları, su kuşu popülasyonlarındaki değişikliğin yanı sıra sulak alan ekosistemlerindeki değişimlerin uzun dönemde izlenebilmesi için kullanılan temel yöntemlerden biridir. Su Kuşları açısından oldukça önemli bir ülke olan ülkemizde kış ortası su kuşu sayımlarının yapılması büyük önem kazanmaktadır:

Elazığ Şube Müdürlüğü sınırları içerisinde bulunan sulak alanlarda 28-30 Ocak 2015  tarihlerinde yapılan ‘’Kış Ortası Su Kuşu’’sayım sonuçlarına göre; Angıt, , Tepeli Patka, Elmabaş Patka,Çamurcun, Boz Ördek, Yeşilbaş, Fiyu, Kılkuyruk,  Suna, Kaşıkgaga,Karabatak, Van Gölü Martısı, Büyük Karabaş Martı, Karabaş Martı, Kızkuşu, Sumru, Su Çulluğu, Dere Düdükçünü, Yeşilbacak, Gece Balıkçılı, Büyük Ak Balıkçıl, Gri Balıkçıl, Bahri, Kara Boyunlu Batağan, Kara Kalınlı Kumkuşu,Yeşilbacak,  Su Tavuğu ve Sakarmeke  su kuşu türlerine  tespit edildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.