22.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Elektrik abonesi artık kayıp kaçak bedeli ödemeyecek

Elektrik abonesi artık kayıp kaçak bedeli ödemeyecek

Yargıtay 17 Aralık’ta yaptığı toplantıda, elektrik abonesinden kayıp-kaçak parası alınamayacağına karar verdi. Malatya Elektrikçiler Odası Başkanı Hüseyin Baştürk ise geçmişte bakanlığın ve yargının çıkarmış olduğu bu tür yüzlerce karar olduğunu ancak kurum ve şirketlerin bu kararları uygulamadığını ileri sürdü.aütataü

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, bir elektrik abonesinin faturadaki kayıp-kaçak bedelini dağıtım şirketinden istemesiyle başlayan hukuki süreçte tarihi karara imza attı. Kurul “karar düzeltme” talebi üzerine 17 Aralık’ta yaptığı toplantıda “Hırsızın kullandığı kaçak enerji dürüst vatandaştan tahsil edilemez” diyerek, aboneden kayıp-kaçak bedeli alınamayacağına hükmetti. Alınan kararla ilgili konuşan Malatya Elektrikçiler Odası Başkanı Hüseyin Baştürk, BUSABAH gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.

Yargıtay Genel Kurulu’nun almış olduğu bu kararın uygulanmayacağını düşündüklerini ifade eden Başkan Baştürk, geçmişte bu tür bakanlığın ve yargının çıkarmış olduğu yüzlerce karar olduğunu söyledi. Başkan Baştürk, “Türkiye’de Bakanlar yasa haline gelen kararları uygulamıyorlar. Özel şirketler nasıl bunu uygulayacaklar? Açıkçası benim bu konuda tereddütlerim var” dedi.

“KAÇAK ELEKTRİK KULLANAN HIRSIZI YAKALAMADIĞINIZ SÜRECE..”

Dürüst aboneden kayıp-kaçak bedeli alınmasının doğru olmadığını ifade eden Başkan Baştürk, “Kaçak elektrik kullananların kullandığı elektrik parasının normal abonelerden alınması yasal değil. Diyelim ki, sen evinde kaçak elektrik kullanıyorsan, senin yaptığın hırsızlığı cezasını ben ne diye ödeyeyim? Bu yanlış bir şey. Bu hırsızlığın ceremesini benim çekmemem lazım. Kaçak elektrik kullanan hırsızı yakalamadığınız müddetçe diğer vatandaşları da kaçak elektrik kullanmaya teşvik etmiş olursunuz. Mesela ben kaçak elektrik kullanıyorum ve bana bir şey yapılmıyor, diğer vatandaş da ‘madem öyle ben de kaçak elektrik kullanayım toplum ödesin. Nasıl olsa kullanılan kaçak elektriği topluma mal ediliyor, ben ne diye para ödeyeyim’ diyor. Bu hırsızlığa teşvik etmektir” diye konuştu.

KURUMLAR, KARARLARI UYGULAMIYOR”

Çıkarılan yasaların kurumlar tarafından uygulanmadığını ileri süren Başkan Baştürk, şunları kaydetti:

Ben Yargıtay Genel Kurulu’nun almış olduğu bu kararın uygulanacağını pek düşünmüyorum. Bu konuda tereddütlerim var. Geçmişte Yargıtay’ın, devletin ve bakanların çıkarmış olduğu bu tür kanun ve yönetmelikler var. Bunlar Resmi Gazete’den yayımlandıktan sonra biz resmi kurumlara gidiyoruz. Bu kararları uygulamasını istiyoruz ancak kendi kurum ve müdürleri bu kararları uygulamıyor. Biz bunun üzerine dilekçe veriyoruz ancak üzerinden çok uzun bir zaman geçmesine rağmen bize cevap bile vermiyorlar. Maalesef Türkiye’de yargı konusunda böyle bir zorluk içerisindeyiz.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.