TürkiyeSON - 23.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Elzığ Belediyesi Çevre Kirliliğinin Önüne Geçiyor

Elzığ Belediyesi Çevre Kirliliğinin Önüne Geçiyor

Elazığ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından bitkisel atık yağların çevreye verdiği zararı önlemek amacıyla çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Bu kapsamda ilimiz genelinde mücavir alan sınırları içerisinde bulunan lokantalar, Sanayi mutfakları, oteller, yemekhaneler, hazır yemek yapan firmaların rahatça ulaşacakları noktalara bitkisel atık yağ toplama kabları bırakılarak vatandaşların bitkisel atık yağları bu kablara atmaları ve çevre kirliliğinin önüne geçmeleri sağlanmış oluyor.

2014 yılının başından bugüne 130 ton bitkisel atık yağ toplayan Elazığ Belediyesi, hem atık yağlardan kaynaklı çevre kirliliğinin önüne geçiyor, hem de atık yağların geri kazanımı ile ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

1 LİTRE ATIK YAĞ, 1 MİLYON LİTRE TEMİZ SUYU KİRLETİYOR

Elazığ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, 1 litre atık yağın 1 milyon litre temiz suyu kirlettiğini belirterek, “Lavaboya dökülen atık yağlar, kanalizasyon sistemine zarar verir, kanal borularına yapışarak boru kesitinin daralmasına ve tıkanmasına neden olur. Kokuya ve böcek oluşumuna sebep olur. Bunlarla birlikte deniz, akarsu ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar; kuş, balık ve diğer canlı türlerine zarar veriyor. Kullanılmış bitkisel atık yağlar, su kirliliğinin yüzde 25’ini oluşturur. Evsel atıklarla karıştırılan atık yağlar, katı atık depolama sahalarında yangınlara neden olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

ATIK YAĞLARI NE YAPMALI.!

Vatandaşlardan atık yağlarını çöpe, lavaboya dökmemelerini isteyen yetkililer, vatandaşların evlerinde biriktirdikleri 5 litre ve üzeri atık yağları Elazığ Belediyesi Beyaz Masayı(153) arayarak haber vermeleri halinde ekipleri yönlendirerek adreslerinden bitkisel atık yağları ücretsiz aldıkları bildirildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: