TürkiyeSON - 26.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

EMLAK KOMİSYONCULUĞU HİZMET UYGULAMALARINDAKİ DEĞİŞİKLİK

EMLAK KOMİSYONCULUĞU HİZMET UYGULAMALARINDAKİ DEĞİŞİKLİK

EMLAK KOMİSYONCULUĞU HİZMET UYGULAMALARINDAKİ DEĞİŞİKLİK

İlimizdeki gayrimenkul aracılık hizmet uygulamalarında yani emlak komisyonculuğu hizmeti veren oda üyelerimizin bundan sonraki gayrimenkul yatırımcılarına vereceğimiz hizmetlerden bazı değişikliklerin uygulanması için oda üyelerimizin talebi üzerine yönetim kurulumuz bazı değişikliklerin yapılmasını uygun görmüş,aşağıdaki kararları almış bulunmaktayız.

1) 01.03.2017 tarihinden itibaren emlak komisyonculuğu yapan herkes müşterisine odamızın matbu sözleşmelerini imzalatmaları için üyelerimize duyuru yapılmış olup,sözleşme imzalatmayan meslek odamız üyelerine 5000tl para cezası uygulanacaktır. Çünkü sözleşmesiz çalışan arkadaşlarımızın mağdur oldukları, devre dışı bırakıldıkları, komisyon ücretlerini alamadıkları son günlerde artış olmuştur. Üyelerimizce adliye intikal eden anlaşmazlıkların çoğunluğu sözleşmesiz, itimat üzerine çavuş ahbap ilişkileri üzerine yapılan ticaretden kaynaklandığı görülmektedir. Bunun içindeki üyelerimizin çoğunluğunun isteği üzerine böyle bir kararın alınmasına gerek duyulmuş,bundan sonra odanın matbu sözleşmelerinin kullanılması zorunluluğu getirilmiştir. Bu uygulamaya uymayan üyelerimize gereken yaptırımlar uygulanacaktır. Sözleşmeleri imzalamayan gayrimenkul yatırımcılarının yani müşteriler ile ilgilenilmemesi için gereken duyurular yapılmış,bilgiler verilmiş olup,bundan sonra gayrimenkul yatırımcılarımızın emlakçıya gittiklerinde sözleşmeleri imzalamalarını rica ediyorum.

2) Bir çok arkadaşımız gayrimenkulün satış ilan ve reklamını yapmak için bir çok maliyeti yüksek çalışmalar yapmaktadır. Bir gayrimenkulün satışının yapılması için birden çok müşterisini kendi taşıtı ile adrese götürme hizmeti vermektedir. Her bakmaya götürdüğü müşterisi bakılan gayrimenkulü almamaktadır veya bir kaç gün sonra emlakçıyı devre dışı bırakmak için uygun olmayan yollara tebessüm etmektedir. İşte bu gibi hoş karşılanmayan olayların yaşanmaması için yukarıdaki uygulamanın gerekliliği zorunlu hale gelmiştir ve onay görülmüştür. Bu oda uygulamamızın sektörümüze hayırlar getirmesi dileğiyle saygı ve sevgilerimle tüm kamuoyuna duyurulur, Malatya emlakçılar odası başkanı

Ali Özgül

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: