24.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Engelli Kardeşlerimizin Yanındayız

Engelli Kardeşlerimizin Yanındayız

VALİ TOPRAK, MALATYANIN TÜM KATMANLARI ENGELLİ BİREYLERİMİZİN DAHA İYİ YAŞAM ALANI BULMASI İÇİN ELBİRLİĞİYLE GAYRET EDİYOR

Vali Mustafa Toprak, Malatya Büyükşehir Belediyesinin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle düzenlemiş yolduğu yemek programına katıldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Yeni Nikah Sarayında düzenlenen programa gelişinde Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır tarafından karşılanan Vali Mustafa Toprak ilk olarak fuaye alanında belediye engelliler merkezi kursiyerleri tarafından açılan sergiyi ziyaret etti ve sergilenen eserlere ilişkin beğenisini ifade ederek kursiyerleri tebrik etti. Kursiyerlerde Vali Toprak’a ve Başkan Çakır’a teşekkür ederek ahşap işlemeli pano hediye ettiler.

Yemek sonrası konuşan Başkan Çakır, Büyükşehir Belediyesi’nin engellilere yönelik olarak yürütmüş oldukları faaliyetler hakkında bilgi verirdi.

Başkan Çakır, engellilerin ulaşımını sağladıkları 3 adetlik engelli araç filosuna önümüzdeki yıl bir araç daha ilave edeceklerini, engellilerin eğitim ve sosyal aktivitelere katılımını sağlamak üzere çeşitli düzenlemeler yaptıklarını ve bunları daha da geliştirerek sürdüreceklerini ifade etti.

Vali Toprak’da katılımcıların 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutlayıp, sağlık, sıhhat, huzur içerisinde güzel günleri hep birlikte yaşamak adına dilek ve temennilerde bulundu.

Vali Toprak, “Büyükşehir Belediye Başkanımız, ilimizdeki tüm engelli bireylerimizin daha iyi yaşam alanlarına kavuşmaları ve hayat standartlarının yükselmesi noktasında yerel yönetim olarak ciddi çalışmalar gösteriyorlar. Bu çalışmalar nedeniyle hem Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve değerli çalışma ekibini de kutluyorum.

Şüphesiz ki devletimizin, hükümetimizin, bakanlıklarımızın engelli bireylerimizin daha iyi şartlarda yaşaması açısından almış oldukları önemli tedbirler var. Bu anlamda özellikle 2004 yılında çıkan ve 2005 yılında yürürlüğe giren engelliler kanunu çerçevesinde çok ciddi temel kanuni düzenlemeler yapıldı. bu düzenlemeler esas alınarak daha sonraki yıllarda gerek yerel yönetimler gerekse Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ve illerdeki kuruluşları olmak üzere engelli bireylerimizin daha iyi yaşam şartları bulabilmeleri, huzurlu ve mutlu yaşayabilmeleri, eğitimden sağlığa, spordan kültüre, sanata kadar daha iyi eğitilmeleri adına önemli çalışmaları o kanun çerçevesinde başlattı ve yürütüyor.

Engelliliğin bir sonuç olmadığını ama engelliliğin hayata tutunarak sürdürülebilir ve sağlıklı yaşam olması adına, başta İl Valisi olmak üzere ben, Büyükşehir Belediye Başkanımız, ilçe belediye başkanlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, kamunun ilgili yöneticileri ve çalışanları hepimiz hep birlikte gayret gösteriyoruz.

Engellilerle ilgili oluşan sivil toplum örgütlerimizin ve diğer tüm sivil toplum örgütlerimizin, engelli bireylerimizin sorunlarına ve topluma yönelik yaklaşımlara aracı olması noktasında, bu olumsuzlukların olumlu noktalara evrilmesi ve çevrilmesi noktasında ciddi katkıları oluyor. Aramızda bulunan engelli sivil toplum örgütlerinin başkanları ve üyeleri de dâhil bu konuda karar alıcı ve yürütücü mekanizmalar arasındaki bu köprü görevini yerine getirmelerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.

Türkiye’de aslında dünya ülkeleri nüfusunun baktığımızda yaklaşık 12.29 yani tüm halkımızın yüzde 12.29 engelli bireylerden oluşuyor, zihnimizdeki, bakışımızdaki, görmemizdeki engelleri kaldırabilirsek, toplumla bütünleşmiş ve kaynaşmış tüm engelli bireylerimizi daha iyi şartlarda yaşama bağlayabiliriz. Onun için özellikle eğitimde, sağlıkta ayrıştırarak değil, ayrı mekânlar oluşturarak değil, daha ziyade bu anlamda toplumun tüm katmanlarını da engelli, engelsiz önemli değil hap birlikte bu kaynaştırma noktasında hareket ettirebilirsek, planımızı, programımızı buna göre yaparsak bu anlamda daha iyi şartlar sağlamış olacağız.

Engellilik hiçbirimize de uzak değil, belki hiçbirimiz engelliliği yanımıza getirmek, düşünmek istemiyoruz ama biraz sonra şuradan dışarı çıktığımızda ayağımız kayıp kafamızı bir yere vursak, bir ayağımızı kırsak bir engellilik durumuyla karşılaşabiliriz. Onun için biz zihnimizdeki engelleri kaldırarak, çevremize engelli, engelsiz manasında değil, toplumun tüm kesimlerini kucaklayıcı, sevgi ve hoşnutluk içerisinde çevremize bakışımızı olumlu bir şekilde yapabilirsek her şey daha güzel olacaktır.

İlimizde başta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, Büyükşehir belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz engelli bireylerimizin eğitimden sağlığa, spordan kültürel alana kadar her bir alanda yaşamlarını kolay kılıcı çalışmalar yapıyor.

Engelli bireylerimizin 365 güne yayılan ihtiyaçlarını, sıkıntılarını ve güzelliklerini sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde değil hep birlikte her gün yaşıyoruz ve yaşamaya çalışıyoruz. Bazı günler vardır ki özel günlerdir, öyle günlerde ihtiyaç ve sıkıntılar daha fazla gündeme getiriliyor, çözüm noktaları tartışılıyor.

Ama şundan emin olunuz ki Malatya’da tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, belediyelerimiz, sivil toplum örgütlerimiz ve bu alandaki herkes engelli bireylerimizin daha iyi yaşam alanı bulması için elbirliğiyle gayret ediyor. Eksiklikler bizim eksikliğimiz, kontrol ve denetimlerle, sizlerin bize sivil toplum örgütlerimiz ya da direk olarak ulaştırdığınız problemli alanları da ahlakımızla, vicdanımızla birebir yaşayarak hep birlikte burada bunları müzakere ederek sonuçlandırmaya çalışıyoruz.

Hepinizin 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü tebrik ediyor, sizlere sağlıklı, sıhhatli, huzurlu, güzel yaşam ve gelecek, beynimizin ve zihnimizin içerisinde var ise engellerin kalktığı engelsiz bir yaşam, bakışımızın sevgiyle, saygıyla, kardeşlikle bütünleştiği güzel günler diliyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımıza da sizleri bizlerle burada buluşturduğu için teşekkür ediyorum.”dedi.

Yemek ve konuşmaların ardından engelli vatandaşlarla ve aileleri ile bol bol sohbet eden Vali Toprak hepsi ile hatıra fotoğrafı çektirip sorun ve taleplerini dinleyerek, sorunlarının çözümü konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü yetkililerine gerekli talimatları verdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.