24.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Engelsiz Sanat Festivali’ne Mersinlilerden Yoğun İlgi

Engelsiz Sanat Festivali’ne Mersinlilerden Yoğun İlgi

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Mersin’de ve dünyada ilk defa gerçekleştirilen ‘1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’nin ilk gününde Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konsere Mersinliler yoğun ilgi gösterdi.

1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’ne gelen vatandaşlar, birbirinden değerli sanatçıların seslendirdiği şarkılar ile müzik dolu bir akşam geçirdi. Tarık Sezer Orkestrası eşliğinde çeşitli ülkelerden sanatçıların sahne aldığı konserde, son dönemin en başarılı besteci ve yorumcularından Kıbrıslı sanatçı Buray da şarkılarını seslendirdi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da konseri dinleyenler arasındaydı.

Düzenlenen konsere Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Mersin Vali Vekili Mehmet Demirezer, Brezilya Büyükelçisi Eduardo Ricardo Gradilone Neto, Brezilya Kültür Ataşesi Lilian Cristina Burlamaqui Duarte, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, KKTC Kültür ve Eğitim Ataşesi Yusuf İnanıroğlu, Mersin Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri, dernek, vakıf, kurum ve kuruluşların temsilcileri, engelli bireyler, aileleri ve yurt dışından gelen sanatçılar ile Mersinli vatandaşlar katıldı.

“Empati yapabildiğimiz müddetçe, engelleri ortadan kaldırabiliriz”

Konserde konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Engelliler Dairesi Başkanlığı’nı Türkiye’de ilk kuran Büyükşehir Belediyesi olarak hedeflerinin, Mersin’i tüm toplum kesimleriyle birlikte mutlu, huzurlu, sağlıklı, güvenli ve müreffeh yaşam standardına kavuşmak olduğunu belirtti. Başkan Kocamaz, “Hangi dine, hangi millete, hangi toplum kesimine, hangi meslek grubuna mensup olursak olalım, hayata engelli bireylerimizin penceresinden bakabildiğimiz müddetçe mutlu ve huzurlu bir yaşam sürebiliriz. Hayatı birlikte paylaştığımız engelli kardeşlerimiz hakkında empati yapabildiğimiz müddetçe, engelleri ortadan kaldırabiliriz” diye belirtti.

“Bülbülün özlemi altın kafese konulmak değil, özgürce uçabilmektir”

Konuşmasında Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Dairesi Başkanlığı olarak hayata geçirdikleri hizmetleri anlatan Başkan Kocamaz, “Çeyrek yüzyıla yaklaşan Belediye Başkanlığım sırasında gördüm ki, engelli bireylerimizin karşılaştıkları en büyük sorun ötekileştirilmektir. Yaşadığı evde dünyanın en konforlu yaşam standardını oluşturmak, sağlık hizmetlerini en iyi şekilde sunmak, tüm istek ve ihtiyaçlarını karşılamak engelli bireylerimize yetmiyor. Bülbülün özlemi altın kafese konulmak değil, özgürce uçabilmektir. Engelli bireylerimiz de günlük hayatlarını konforlu kapalı mekânlarda değil, toplumun bir parçası olarak özgürce yaşamak istiyorlar. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bu gerçeğin farkındayız” şeklinde konuştu.

Başkan Kocamaz, Ampüte Milli Takımı’nı tebrik etti

Engelliler Dairesi olarak aldıkları ödülleri sayan ve alınan ödüllerin başarı tescili ile kadrolarının motivasyonu için önemli olduğunu vurgulayan Başkan Kocamaz, “Biz, ödül kazanmak için değil, Mersin’i engelsiz bir kent haline getirmek için çalışıyoruz. Gayemiz, engelli bireylerimiz ve ailelerinin yüzünde sımsıcak bir tebessüm oluşturmaktır. Dünyada ilk kez gerçekleştirdiğimiz 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali de bu yoldaki prestij projelerimizden biridir. 5 gün boyunca dünyaca ünlü sanatçı ve uzmanların katılacağı sergi, sempozyum, workshop, konser, gezi ve performanslarla tüm dünyaya unutulmaz bir festival deneyimini hep birlikte yaşatacağız. Bu vesileyle sanatın, sporun, mücadelenin engel tanımadığını Avrupa Şampiyonluğu ile tüm dünyaya kanıtlayarak, milletçe göğsümüzü kabartan Ampüte Milli Takımımızı tebrik ediyor, başarılarının daim olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Mersin Vali Vekili Mehmet Demirezer de konser öncesi konuşma yaptı ve “Günlük yaşantımızın büyük bir bölümü sıkıntılar, güçlükler ve problemlerle dolu. Çekilmez olarak nitelediğimiz bu günlük yaşantımızı güzelleştiren, çiçekler açtıran ve bu hayatımızı yaşanabilir hale getiren sanatçılarımızdır. Bizlere yaşamın güzelliklerini hissettirirler. Hele ki bu festivale katılarak bizleri onurlandıran çok özel sanatçılarsa bu güzellikler bir kat daha artıyor. Bu festivali düzenleyen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz olmak üzere, onun çok değerli ekibine teşekkür ediyorum. Biliyorum ki festival bundan sonra da uzun yıllar boyunca çok daha geniş katılımlı olarak devam edecektir. Mersinimiz hep sanatla, hep müzikle, hep sporla anılır inşallah” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerinden Levent Dölek de etkinlikte bir konuşma gerçekleştirdi.

Buray Mersin’i Salladı       

Hınca hınç dolu olan salonda konser veren, son dönemin en başarılı besteci ve yorumcularından Kıbrıslı sanatçı Buray, şarkılarını Engelsiz Sanat Festivali için seslendirdi ve tüm şarkılarını dinleyiciler ile birlikte hep bir ağızdan söyledi. Buray salonu dolduranlara seslenerek, “Biliyorsunuz sanat insanın kalbinden ve ruhundan gelir. Hiç bir engel bu ilham çeşmesini kapatamaz. Bizler de bugün buradayız ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz. En güzel şarkılarımızı bizimle hep birlikte söyleyin ve coşkumuz onla çarpılsın, yüzle çarpılsın. Dans etmek isteyen dans etsin, şarkı söylemek isteyen şarkı söylesin. Çünkü bu akşam engel ve sınır tanımıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gecede, Tarık Sezer Orkestrası’nın güçlü yorumuyla birlikte ses sanatçıları Sevinç Arda, Brezilyalı şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve aktris Sara Bentes ve Rusyalı sanatçı Yulia Samoylova sahne alarak, şarkılarını hep bir ağızdan engelsiz bir dünya için söylediler. Sesleri ile dinleyicileri büyüleyen sanatçılar, sanatın engel tanımayacağını bir kez de Mersin’den tüm dünyaya göstermiş oldular.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.