TürkiyeSON - 29.02.2024 -

ENSAR Vakfı Kardeşlik Konferansına Yoğun İlgi

ENSAR Vakfı Kardeşlik Konferansına Yoğun İlgi

YENİ MALATYASPOR TEKNİK DİREKTÖRÜ İRFAN BUZ YAPTIĞI AÇIKLAMADA ADANASPOR KARŞISINDA ÜSTÜN BİR OYUN OYNADIKLARINI SÖYLEDİ (MEHMET TÜREL/MALATYA-İHA)

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde Ensar Vakfı tarafından düzenlenen ‘İslam’da kardeşlik bilinci’ konulu konferansa ilgi oldukça fazlaydı.
Doğanşehir Belediyesi Düğün Salonunda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Araştırmacı- Yazar Ramazan Kayan katılırken konferans yoğun ilgi nedeniyle 3 ayrı seans olarak yapıldı. Merkez Karşıyaka Cami imamı Sait Yetiş tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan konferansta açılış konuşmasını yapan Ensar Vakfı Doğanşehir Şubesi Başkanı Osman Şen, vakfın faaliyetleri hakkından katılımcılara bilgiler verdi. Açılış konuşmasının ardından geçilen konferansta Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan, toplumun en çok muhtaç olduğu kardeşlik olduğunu belirterek, “İslami ailenin, komşuluğun ve kardeşliğinin yaşanması durumunda hem sorunlara çare üretilen ve huzurlu ilişkilerin yaşanmasına ortam hazırlandığını, hem de bu güzel örneklerin insanların hidayetlerine vesile olduğunu göreceksiniz. Rabbimizin nimetleri sayılamayacak kadar çoktur. O bizi kardeşlik ile de nimetlendirdi ve kardeşlikle rızıklandık. Husumetin yerini uhuvvet aldı. Ülfet, nefretin önüne geçti. Muhabbet adavete galebe çaldı. Öyle muazzam bir nimet ki, yeryüzünün tüm imkanlarını devreye koymakla kazanılamayacak bir nimet. İbadetlerimiz kardeşçe bir hayata çağrı yapıyor. Amellerimiz kardeşliği öngörüyor. İbadetlerle oluşan ve olgunlaşan kardeşlik, kulluk ve kardeşlik iç içe.Kardeşlik ibadet bilinci ile yaşanacak” şeklinde konuştu. Yurt dışında birçok İslam ülkelerini ziyaret ettiğini belirten Kayan, “Yardıma muhtaç insanlara yardım ederek Allah’ın bize bahşettiği sınavı ancak başarı ile geçeriz. İslam’ın hangi şartı, farizası, emri ele alınırsa kardeşlik boyutunun, kardeşlik temasının işlendiğini görmek mümkün. İbadetlerimizi kardeşlik bağlantılı tefekkür ettiğimizde önemli mesajlar alacağımız muhakkak. İbadetlerin hikmetlerinden biri de kardeşliği canlı ve dinamik kılmaktır. Kardeşlik bilinci, İslami bir zorunluluktur. Kardeşlik bilinci, seviyeli bir İslam toplumunun gerek şartıdır. Kardeşlik bilinci, bütünleşme, ‘birlikte var olmak’ bilincidir. Dünya üzerindeki Müslümanlar bizlere muhtaçtır. Onlara yardım etmenin bizler için imtihandır” diye konuştu.
Konferansa Doğanşehir Kaymakamı Memiş İnan, Belediye Başkanı Vahap Küçük, Ensar Vakfı yöneticileri ve Doğanşehirliler katıldı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.