27.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Esib’ten Başkan Yanılmaz’a Ziyaret

Esib’ten Başkan Yanılmaz’a Ziyaret

Şehrimizde çevre ve hava kirliliğine yol açan çimento fabrikasının, başka bir alana taşınması noktasında çözümler üretme amacıyla geçtiğimiz günlerde kurulan Elazığ Sivil İnisiyatif Birliği (ESİB), karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak üzere Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı makamında ziyaret ettiler.

Gerçekleştirdikleri ziyaretin amacının, çimento fabrikası sorununu gündeme taşımak olduğunu belirten ESİB üyesi ve aynı zamanda Türkiye Kamu-Sen Elazığ Temsilcisi Reşit Kılıç, çimento fabrikasının ilimizin çözüm bekleyen sorunlarının başında geldiğini söyledi.

Çimento fabrikasının kurulu bir düzene sahip ruhsatlı bir fabrika olduğunu ve bu yüzden üç günde çözülecek bir problem olmadığını vurgulayan Kılıç, “Nihayetinde o fabrikada çalışanlarda bizim kendi vatandaşlarımız ve bizler çözüm arayışlarını bütün tarafların memnun kalacağı, mağdur olmayacağı bir şekilde ilerletmek durumundayız. Sizlerden alacağımız destek bizlere daha hızlı adım atma noktasında yardımcı olacak. Çünkü biz, sizlerle ve çimento fabrikası yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerin sonucunda vatandaşla bir araya gelerek istişarelerde bulunacağız ve sizlerden aldığımız bilgileri onlara aktaracağız” dedi.

BAŞKAN YANILMAZ: “İNSAN SAĞLIĞI, BİZİM İÇİN HER ŞEYDEN ÖNEMLİDİR”

Devletin yapacağı işlerin ve sivil inisiyatif birliklerinin yapacağı işlerin birbirinden farklı olduğunu ve kanaat önderleriyle, derneklerle, vakıflarla, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket eden bir sivil inisiyatifin her zaman resmi işlerin bir adım daha önünde olduğunu ifade eden Başkan Yanılmaz, “Bu sivil inisiyatif sadece çimento fabrikası problemi ile bağlantılı olmasın, şehrin ne tür problemi olursa olsun ona parmak basacak, onunla ilgili fikir yürütecek ve taraflarla görüşüp ortaya bir sonuç çıkaracak olan bir inisiyatif grubu olmalı” dedi.

Çimento fabrikasını, bulunduğu bölge başta olmak üzere şehrin gelişiminde büyük bir engel olarak görüldüğünü vurgulayan Başkan Yanılmaz: “Bizler sanayi tesislerinin Elazığ’da kapanmasını istemeyiz, Bilakis sayılarının artmasını isteriz; ancak o sanayi tesislerinin sayısı artarken insanların sağlığını göz önünde bulundurmak durumundayız. Göreve geldikten sonra çimento fabrikası yetkilileri ile birçok görüşmemiz oldu. Bize hayırlı olsun ziyaretine geldiklerinde kendilerine ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerimi ilettikten sonra çimento fabrikasının yerinin değiştirilmesi noktasında görüşlerimi söyledim. Bizzat kendilerine çimento fabrikasının şehrin içerisinden çıkartılması noktasında: ‘Bu konu benim açımdan bu şehrin olmazsa olmazıdır’  cümlesini söyledim. Fabrikanın yerinin değişmesi ile ilgili de her türlü yardıma hazır olduğumuzu, belediye olarak taşın altına elimizi değil gövdemizi koyacağımızı belirttim. Ayrıca çimento fabrikasının yerinin 200 dönümlük arazinin imar yapısıyla ilgili de biz belediye meclisinde, nasıl bir değişiklik istiyorsanız o değişikliği yapmaya hazır olduğumuzu da söyledik” şeklinde konuştu.

“BİZİM DURUŞUMUZ NETTİR”

Başkan Yanılmaz: “Çimento fabrikasının taşınmasıyla ilgili olarak 2-3 yıl gibi bir zaman diliminden bahsetmiştim. Esasında o zaman dilimini ben değil onlar ifade ettiler. Yeni bir fabrika yapmaya başlasak 2-3 yılda fabrika biter demişlerdi ve akabinde ısrarla stokhol ile ilgili ruhsat almak istediler. Açıkta bulunan stoğun üzerinin kapatılması ile ilgili bir ruhsat işlemiydi. Bizlerde ruhsatı veririz; ancak protokol imzalamak şartıyla dedik. Siz oradan taşınacağınıza dair ve yeni fabrikanın inşaatına başlayacağınıza dair protokol imzalayın ertesi gün stokhol ile ilgili ruhsatı verelim dedik. Protokol imzalamadığımız sürece asla ruhsat vermeyeceğimizi belirttik. Bizim bu konudaki duruşumuz çok net. Ben her görüştüğümde onlara duruşumuzda asla bir gevşemenin olmadığını hatta gücümün yettiği oranda bu fabrikanın yerinin değişmesi için mücadele vereceğimi, vermeye de devam edeceğimi söylüyorum.  İster Elazığ’da ister Ankara’da ister siyasilerle görüşmemde olsun bu işin bedeli ne olursa olsun ödemeye hazırım” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.