TürkiyeSON - 19.04.2024 -

Eski Bakan Efkan Ala Malatya’da

Eski Bakan Efkan Ala Malatya’da

Bazı programlara katılmak üzere Malatya’ya gelen İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, AK Parti İl Başkanlığı ziyaretinde gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

 

979647İl Başkanı Hakan Kahtalı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ile partililer tarafından karşılanan eski Bakan Ala, HDP’nin Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmasını değerlendirdi. Siyasi mevzuların mahkeme ile değil sandıkla halledilebileceğini belirten Ala, HDP’nin başvurusunu siyasi bir manevra olarak değerlendirdi. Türkiye’de her dönemde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kriz yaşandığını hatırlatan Ala, “Yine bir kriz daha yaşanmaması için bir düzenleme yaptık ve dedik ki artık bundan sonra Cumhurbaşkanı’nı halk seçecek. Halk da en son seçimde seçimini yaptı” dedi.

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 52 ile milletin oyunu alarak çalışan bir Cumhurbaşkanı olacağını söylediğini belirten Ala, “Sayın Cumhurbaşkanımız bunu baştan söyleyerek seçildi ve şimdi de çalışıyor, Allah yolunu açık etsin. Bize de çalışan bir Cumhurbaşkanı lazım” diye konuştu.

 
Çalışan bir Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile siyasi rekabet etmenin yolunun çalışmaktan geçtiğini dile getiren Ala, “Yoksa prosedürleri mahkemelere taşımak değildir. Bu acziyet ifade eder. Seçim meydanları, sandık bu meselelerin en çok tartışılacağı, karara bağlanacağı yerlerdir demokrasilerde. Ben bunu başarı elde edilemeyecek bir yarışı, gözden kaçırma operasyonu olarak görüyorum” şeklinde konuştu.
Bu tür konuların mesafe aldırmayacağını belirten Efkan Ala, “Demokrasi halkın yönetimidir ve eğer seçilerek geldiyseniz halkın isteklerine, itirazlarına bigane kalamazsınız. Bunu da zaten Sayın Cumhurbaşkanı’ndan beklemek beyhudedir. Yıllardır bu ülkede siyasetle hangi başarıyı elde ettiyse, milletle elde etmiştir. Milletle yol yürümenin en güzel örneklerini ortaya koymuştur. Bunlar izahtan varestedir. Sayın Cumhurbaşkanım milletten aldığı yetkiyi, milletin talepleri doğrultusunda kullanmaktadır. Türkiye’nin de böyle bir Cumhurbaşkanı’na ihtiyacı var. Türkiye’nin sistem değişikliği yaparak, başkanlık sistemine ihtiyacı olduğu da bizim tarafımızdan dile getiriliyor. Saklı, gizli bir şey de değil. Onun için siyasi alandaki işleri, rekabeti siyasi alanda yürütmenin daha anlamlı olduğu kanaatindeyim” dedi.

 
7 Haziran seçimleri hakkında da konuşan Ala, AK Parti’nin Malatya milletvekili adaylarının Türkiye politikasına katkıda bulunacak adaylardan oluştuğunu söyleyerek, “Onların güçlü bir şekilde Ankara’ya gelmeleri, Türkiye’nin politikalarının güçlenmesine neden olacaktır” dedi.

 
Malatya’nın Türkiye tarihinde çok özel bir yeri olan bir il olduğunu ifade eden Ala, “Burada Turgut Özal çıktı ve Türkiye’yi gerçekten dünyayla entegre eden, eklemleyen politikalar uyguladılar. Şimdi de dünyayı okuyabilen, dünyada ne olup bittiğini bilen ve dünya ile İslam dünyasına katkıda bulunabilecek, oradaki gelişmeleri yakından takip eden ve bütün Ortadoğu coğrafyasına, bizim Balkanlar’daki politikalarımıza katkıda bulunabilecek arkadaşlarımız aday” şeklinde konuştu.
Malatya’nın değerlerin ve demokrasinin kalesi olduğunu belirten Ala, “AK Parti sadece bir parti değil, harekettir. Kavgasız, gürültüsüz, şenlik havası içerisinde seçimler yapılarak, sandığın sonucuna saygı gösterilerek, nasıl bir ülke yönetilir ve başarılı olunur bunun pratiğini ortaya koyuyor Türkiye, AK Parti hareketiyle” dedi.

 
Ziyaretin sonunda AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, Ala’ya kayısı takdim etti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.