28.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Ezanlar otomatikte,imamlar uykuda,diyanet işleri nerede ?

Ezanlar otomatikte,imamlar uykuda,diyanet işleri nerede ?

Bir ramazan geldi geçti.Malatya’da sıcaklara rağmen bütün Müslümanlar her vakit namazını camilerde geçirmeye çalıştılar. Ama buradan Malatya diyanetin başına sesleniyorum. Malatya’da bulunan camileri kim denetliyor,cami imamları aslı görevlerini zamanında yerine getirebiliyor mu?Dinimize fazla  zarar vermeden buradan yazıyorum,çünkü bu gidişle sabah namazını,şehir içi hariç,mahallelerde imamlar vaktinde gelmiyorlar.

 

Çok arayan söyleyen oldu,hele de bu ortamda yurdumuzun kafirler tarafından kuşatıldığı bir zamanda arife günü.Sabah ezanı okundu,ben kendim kalktım,bir mahallede şehrin içinde camiye gittim.Ezan otomatiğe bağlanmış okundu bitti.Ama cami kapalı orda gelen cemaat,diyanetin imamları hiç kontrol etmediği vs yazmak istemiyorum,haklı olan cemaat yakında bir camiye yetiştik.Orda bulunan cemaat imamı bekliyordu.Cami açıktı,sünneti kıldık.Biri sonradan sorup öğrendiğim imam olan geçti,yasın suresini okudu ve Türkçe açıklamasını okumaya ve anlatmaya başladı.İnanın imam hala uykulu ve de ne  söylediği anlaşılmıyor.Yasinin Türkçe mealini okuduktan sonra farz için kalkınca,cami cemaatin yaşlı amcaları ile aralarında tartışma oldu,şükür ALLAH’IN evi bildiğimiz yerde bu tartışma uzun sürmedi.

 

Benim şahsım”bize farzı kıldıracak imama sorduğumda,diyanetin imamı mısın dedim”EVET dedi.MALATYA’DA MODA olmuş.İmamlar kendi yerlerine vekalet veriyorlar.Biri geçiyor bize namaz kıldırıyor,artık birçok cami modası çok yanlış işler yapılıyor.Malatya’da diyanet işleri bunlara acil önlem almalı,yoksa yarın geç kalınır.Bir cuma hutbesini yazıp veriyorsunuz imama,bari bir gün önce verin o metni.İmam bir kaç kez okusun ezberlemese dahi okurken biraz insanlara mesaj verir şekilde okusun.Şu an Malatya şehir mezarlığından geldim.

 

ALLAH kabul ederse orda cumayı kıldım. Ama imam hutbeye başladı okuyamıyor,varsa kameranız bakın.Biraz hutbede insanları kendisine dinletmeye çalışan bir imam mı olması lazım,yoksa verileni dahi zor okuyan imamlar? Velhasıl çok dikkat etmek lazım.Bunu daha öncede yazmıştık,cevap alamadık.Bazı konularda eğer ezan otomatiğe bağlanmışsa dikkat edin,mesela bayramın birinci günü yatsı namazı yarıya kadar 20.45’de okundu ve yarıda kesildi. Bayramın ikinci günü yine yatsı namazı 21:42’de okundu doğru mu?Diyanetin bize verdiği saate göre yanlış yapmayın.Sizlerde bu ülkede üstelik tek göreviniz dinimizin şartlarını yerine getirmek için seçilmiş kişilersiniz.Bizim belki şimdi sesimiz çıkmaz,ama AHİRETTE sizden bugünkü mevcut Malatya diyanetinden hakkımı helal etmem.Takdir bu seferde Malatya diyanetin.

Vesselam

 

MALATYASON’A AİTTİR

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.