17.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Faruk Akbaş fotokampa katılacak

Faruk Akbaş fotokampa katılacak

Resim

Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (MAFSAD),Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Koordinatörü Yılmaz Konuk yaptığı açıklamada, Fotoğraf Sanatçısı Faruk Akbaş’ın, fotokampta, “İyi Fotoğrafın Sırları” adıyla bir atölye çalışması gerçekleştireceğini söyledi. Atölye kapsamında ışık ve kompozisyon

 

 

konuları üzerinde duracağını ve hava şartları uygun olursa gece yıldız çekimleri gerçekleştireceklerini belirten Konuk, Faruk Akbaş’ın atölyesine katılım için, kişilerin temel fotoğraf bilgisinin olması gerektiğini sözlerine ekledi.Konuk, “Fotokamp hakkında detaylı bilgi almak isteyenler 0 505 579 5213 nolu telefondan bilgi alabilirler. Ayrıca fotokamp için oluşturulan www.malatyafotokamp.org adlı web sitesinden, Facebook’ta oluşturulan ‘Uluslararası Malatya Fotokamp’ adlı gruptan ve MAFSAD’ın Facebook’taki grubundan ayrıntılar incelenebilir” dedi.

 

FARUK AKBAŞ KİMDİR?

 
Ülkemizin gezi ve belgesel fotoğrafçılarından Faruk Akbaş, dünyanın pek çok ülkesinde 30 yıldır çekimler yapıyor. Fotoğraf Dergisi’nde sürekli gezi ve fotoğraf yazıları yazmakta olan Akbaş, Kamil Koç Yolculuk Dergisi’nde görsel yönetmenlik yaptı ve fotoğrafları National Geographic, Daily Telegraph, Skylife gibi dergi ve gazetelerde yayınlanıyor. Uluslararası bir outdoor giysi firmasının marka elçiliğini sürdüren Faruk Akbaş, Gazella Turizm’in (www.gazellafotosafari.com) dünyanın farklı ülkelerine düzenlediği fotoğraf gezilerinin liderliğini yapıyor. Fujifilm ve ISUZU sponsorluğunda fotoğraf projeleri gerçekleştiren Akbaş, Asya ve Afrika ülkelerine Türkiye’den karayoluyla (Sarı Otobüs) fotoğraf yolculukları düzenledi. Bu yolculuklar sırasında çektiği belgeseller, TRT ve İz TV’de yayımlandı. TRT’de Yansıma, İz TV’de fotoğraf programlarının bir bölümü Akbaş’a ayrıldı. Türkiye ve Nepal’de Nokia cep telefonlarının fotoğraf ve film test çekimlerini gerçekleştirdi. Çalışmaları, L’OREAL uluslararası fotoğraf sergilerine dahil edildi. Halen TRT belgesel kanalı için An’ı Yakala dizi belgeselinde Türkiye’yi gezdirerek fotoğraf aktüel programları yapıyor.

 

 

İstanbul’da fotoğraf etkinliklerinin yapıldığı Fotoğrafevi’ni, Kayaköy’de Sanat Kampı’nı kurdu. Çeşitli fotoğraf ve belgesel film yarışmalarında jüri üyesi olarak görev aldı; yerli ve yabancı firmalar için moda, otomotiv, turizm fotoğrafları ve tanıtım filmleri çekti. Çin Fotoğraf Federasyonu’ndan davet alarak ülkedeki fotoğraf festivallerine katıldı. Bir süre, Hacettepe ve Akdeniz üniversitelerinde fotoğraf ve belgesel dersleri verdi. İçinde Abdi İpekçi “Dostluk-Barış”, İnsan Hakları Derneği, İngiliz Kültür Derneği, TMMOB, Kültür Bakanlığı, National Geographic birinciliği olmak üzere çok sayıda ödül ve İngiltere Kraliçesinden teşekkür mektubu aldı. Fujifilm X-Photographers dünya fotoğraf topluluğunun arasına seçildi.

 

Doğa, kültürel yaşam ve tarihsel değerleri içeren fotoğrafları Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eczacıbaşı gibi kurum ve kuruluşların Türkiye prestij kitaplarında kullanıldı. Fotoğraf albüm-kitapları dışında, Fotoğrafta Pratik Kompozisyon, Gezi Fotoğrafçılığı, Fotoğraf Cepte (cep telefonu fotoğrafçılığı) yayınladığı kitaplardan bazıları.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.