TürkiyeSON - 23.02.2024 -

Fatih Hüseyin İlbak Ortaokulu, 162 Kilo Atık Pil Topladı

Fatih Hüseyin İlbak Ortaokulu, 162 Kilo Atık Pil Topladı

Battalgazi ilçesinde bulunan Fatih Hüseyin İlbak Ortaokulu, Atak Pil Toplama Kampanyası’nda birinci oldu. Atık Pil Toplama Kampanyası’nda birinci olan okul öğrencilerine Battalgazi belediyesi ve TAP tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Battalgazi Belediyesi ve Taşınabilir Pil Üreticileri işbirliği ile Battalgazi ilçesinde bulunan okullar arası “Atık Pil Toplama Kampanyası” düzenlendi. Kampanyada 162 kilo atık pil toplayan Fatih Hüseyin İlbak Ortaokulu birinci olurken, okulda bir etkinlik düzenlendi. Okulun toplantı salonunda düzenlenen etkinliğe, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Battalgazi Belediye Başkan Vekili Zafer Kırçuval, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Karataş, Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Bulut, Malatya Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi ve İlaçlama Şube Müdürü Şaban Açıcı, Battalgazi Belediyesi Çevre ve Koruma Müdürü Kenan Güzel, Fatih Hüseyin İlbak Ortaokulu Müdürü Aziz Ramazan Yapılıkan, okul idarecileri ve öğrenciler katıldı. Fatih Hüseyin İlbak Ortaokulu Müdürü Aziz Ramazan Yapılıkan’ın yaptığı kısa teşekkür konuşmasının ardında konuşan Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Karataş, atık pillerin toplanmasının önemine dikkat çekerek, “Bu gün atık pil toplama kampanyamızın ödül töreni için bir araya geldik. Kullanmakta olduğumuz elektronik cihazların tamamında nikel piller bulunmakta. Ömrünü dolduran piller çevremiz için bir sorun teşkil etmektedir. Bu düşünce ile bizim belediyemizle işbirliği çerçevesinde biz 2014-2015 eğitim yılı çerçevesinde bir kampana başlattık. Bu kampanyada bütün okullarımızda bu farkındalık bilincini oluşturmak amacıyla çocuklarımızdan pilleri toplama kampanyası yaptık. Bu kampanya süresince bu okulumuz bölgemizde en fazla pil toplayan okul olarak birinci geldi. Ben bundan dolayı özellikle okul yöneticileri, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizi canı gönülden kutluyorum. Bir kalem pilin kendi bölgesinde yaklaşık 4-6 metre kare yani bin adet kalem pilin bir futbol sahası büyüklüğündeki bir alanı kirlettiğini ve bunun içerisinde bulunan ağır metallerin doğaya karışarak çevremizde onarılmaz sorunlar yaratıyor. Bizde çevreci bir belediye olan Battalgazi Belediyesi olarak atıkların bertarafı adına pil toplama kutuları temin ederek bir bilinç oluşmasını amaçladık. Diğer taraftan özellikle ambalaj atıkları olarak belli noktalarda kutular temin edilerek bunların toplanmasını sağladık. Yine evlerimizde, restoranlarda toplanmakta olan, özellikle yer altı sularına karıştığında büyük sorunlar yaratan katı atık yağların toplanması adına yağ toplama atıkları bidonları konularak bunların toplanması teşvik edildi. Diğer taraftan araç lastikleri ve hurdalarının toplanması gibi konularda da Çevre Koruma Müdürlüğümüz marifetiyle teşvik edildi. Bundan sonra da Battalgazi bölgesinde çevremizin daha temiz ve sağlıklı kalabilmesi adına çalışmalarımızı devam ettireceğiz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Battalgazi Belediye Başkan Vekili Zafer Kırçuval, Fatih Hüseyin İlbak Ortaokulu Müdürü Aziz Ramazan Yapılıkan’a teşekkür plaketi verdi. Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz’da, Battalgazi Belediyesi ve TAP tarafından hazırlanan çeşitli hediyeleri okul idarecileri ve öğrencilere verdi.

Program, çekilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.