17.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Futbol kulüplerini bekleyen tehlike!

Futbol kulüplerini bekleyen tehlike!

UEFA, özellikle Platini döneminde en önemli gündem maddesini Finansal Fair Play(FFP) olarak belirledi. Fakat “dört büyükler” başta olmak üzere Türk kulüplerinin birçoğu belirlenen Finansal Fair Play standartlarına uygun hareket etmiyor. Spor hukuku ve finans hukuku çerçevesinde görüş aldığımız Avukat Necip Şenel, Finansal Fair Play ile ilgili önemli bilgiler verdi.
Necip Şenel

UEFA, Platini döneminde en önemli gündem maddesini Finansal Fair Play olarak belirledi. Ancak ne yazık ki Türk kulüplerinin birçoğu belirlenen Finansal Fair Play standartlarına uygun hareket etmiyor. Yüklü vergi ve sosyal güvenlik borçlarının yanında, oyuncu ve diğer çalışanlara olan borçlar, yöneticiler ve kulüp arasındaki kontrolsüz para akışı, kulüpleri finansal anlamda çok zorluyor.

“Günümüzde futbol sadece bir spor dalı olarak değerlendirilemez”

Konuyu spor hukuku ve finans hukuku çerçevesinde değerlendirmesini istediğimiz Avukat Necip Şenel, “Günümüzde futbol sadece bir spor dalı olarak değerlendirilemez. Futbolun, futbolla ilgisi olsun veya olmasın her insanın hayatına girmiş devasa ve karmaşık bir yapısı var. Futbol ile hiç ilgilenmeyen bir anne dahi, çocuğuna aldığı kulüp ürünü ile sektörün içine girebilmekte” diye konuştu. Necip Şenel, futbolun; futbolcu, yönetici, seyirci, sponsor, organizasyonu yapanlar ve diğer unsurlar ile çok kompleks bir yapı olduğunu söyledi.

Necip Şenel, Avrupa’da da bazı kulüplerin finansal dengesizlikler yaşadığını ancak ülkemizde sorunun görünenden çok daha büyük olduğunu belirtti. Ülkemizde bu tablonun ortaya çıkmasında özellikle konusunda uzman olmayan kişilerin idareci olarak seçilmesinin rolü olduğunu söyleyen Avukat Şenel, çarpık menfaat ilişkilerinin Türk Futboluna ve Sporuna zarar verdiğini vurguladı.

“Kulüp doktorunun, alanında uzmanlaşmamış aile doktoru; avukatının, hayatında on müsabaka dahi izlememiş spor hukuku uzmanı; mali müşavirinin, sporun dinamiklerinden bihaber olduğu yapılanmalar, kulüpleri içinde bulundukları zor duruma getirdi” diyen Necip Şenel, gidişatın böyle devam etmesi durumunda geleceğin de çok aydınlık olmadığını belirtti.

“Doğru iş ve politikalar ile iyileşmeler olabilir”

Kulüplerin finansal disiplini sağlayamaması durumunda beklenen cezalarla ilgili de bilgi veren Avukat Necip Şenel bu cezaları;

·Uyarı

·Para cezası

·Puan silme

·Avrupa kupalarından alınacak paranın kesilmesi

·Yeni oyuncuların Avrupa kupalarında oynamasına izin verilmemesi

·Avrupa kupası için bildirilen oyuncu sayısında kısıtlama

·Mevcut bir turnuvadan ihraç

·Gelecek turnuvalardan men

Şeklinde sıraladı.

Bu cezalar verilmese dahi, mevcut durum düşünüldüğünde kulüplerimizin ve Türk Futbolunun içinde bulunduğu durumun zaten bir yaptırım olarak algılanması gerektiğini belirten Şenel, Porto , Atletico Madrid , Borussia Dortmund gibi örnek kulüplerin gelirlerinin ve potansiyellerinin, büyük Türk kulüplerinden daha fazla olmamasına rağmen, doğru yönetim politikaları ile zirveye taşındığını ve bu sağlıklı yönetim politikaları sayesinde örnek kulüpler arasında sayıldıklarını söyledi.

“Yine de çok karamsar olunmaması gerek. Doğru iş ve politikalar ile iyileşmeler olabilir” diyen Necip Şenel, ülkemizdeki bu doğru iş ve iyileşmelere örnek olarak, Fikret Orman döneminde Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün olumlu yönde zor ve somut adımlar atmasını ve Gençlerbirliği Spor Kulübü’nün finansal yapılanmasını gösterdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.