TürkiyeSON - 10.12.2023 -

Gelecek bulut bilişimde

Gelecek bulut bilişimde

Bakan IŞIK: “Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı kurma projesini TÜBİTAK’ta başlattık”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı kurma projesini TÜBİTAK’ta başlattıklarını belirterek, “Bin sunucu kapasiteli veri merkezini inşallah yakında kuracağız” dedi.

Işık, Marrıot Otel’de düzenlenen TEPAV-SAP Türkiye “Basit Düşün, Fark Yarat” Forumunda, teknolojiyle birlikte dünyanın çok hızlı bir değişim geçirdiğini söyledi.

Dijital çağla birlikte bir çok yeniliğin yanı sıra bazı tehditlerin de insanların hayatına girdiğini dile getiren Işık, insan ilişkilerinin de fırsatların da üretim biçimlerinin de değiştiğini ifade etti.

Bakan Işık, nesnelerin birbiriyle iletişimi, bulut teknolojiler ve büyük veriler gibi konuların devletlerin dahi gözardı edemeyeceği noktaya geldiğini kaydetti.

Hiçbir sektörün de artık yazılımı ihmal ederek yoluna devam edemeyeceğini vurgulayan Işık, şöyle konuştu:

“Her şeyin baştan sona değiştiği bir çağı yaşıyoruz. Elbette bu çağın bize getirdiği yeni imkanlar var ama bazı tehditler de var. En önemli tehdit, güvenlik tehdidi. Artık güvenli bir ortam oluşturmazsanız, sizin bilgilerinize başkalarının ulaşması ve yapınızı bozması çok kolay oluyor. Siber güvenlik dediğimiz kavram artık bu çağın en önemli kavramı haline geldi. Dünyadaki hemen hemen tüm devletler, e-devlet uygulamasına geçiyor. Biz de Bakanlık olarak bu yılın sonunda işlemlerimizin en az yüzde 80’inin elektronik ortamda yapılmasını hedefliyoruz.”

 “Dövizdeki dalgalanmadan en az etkilenen sektör yazılım” 

Yazılım sektörünü, Türkiye’nin geleceği açısından stratejik sektör olarak gördüklerini belirten Işık, katılımcılara hitaben, “Burada bulunan tüm arkadaşlarımızdan, yazılım stratejisi belgesi ve eylem planına katkı bekliyoruz” dedi.

KOBİ’lerin de en fazla yoğunlaşması gereken alanın, yazılım olduğuna işaret eden Işık, şunları kaydetti:

“Bugünlerde dövizde bir dalgalanma var. Yazılım sektörü bu dalgalanmadan en az etkilenen sektör. Niye, Ham maddemiz nedir? Birikimimiz ve deneyimimiz. Dışa bağımlı değiliz. Şu anda Türkiye’de bilişim sektörünün geldiği nokta yaklaşık 6,5 milyar dolar ve şu anda bizim şirketlerimizin 2013 yılındaki bilgi ihracatı 630 milyon doları geçti. İstiyoruz ki bu rakam çok daha yukarı çıksın. Türkiye yazılım ihraç eden güçlü bir ülke olsun.”

Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı kurma projesini TÜBİTAK’ta başlattıklarını bildirdi.

Türkiye’nin artık bu yeni çağda etkin olarak yer alması, kendi vatandaşına çok daha hızlı, etkin ve çok daha düşük maliyetle hizmet vermesinin yolunun teknolojiyi kullanmaktan geçtiğini vurgulayan Işık, “Burada oluşan verilerin depolanması da artık devlet açısından son derece önemli hale geldi. Biz bu teknolojilerin geliştirilmesi ve yerli kaynaklarla üretilmesi noktasında TÜBİTAK’ta çok ciddi bir çalışma yapıyoruz. 1.000 sunucu kapasiteli pilot sunucu çiftliği olan veri merkezini inşallah yakında kuracağız” diye konuştu.

sanayi bakanlığı34

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d