TürkiyeSON - 29.02.2024 -

Gelin canlar bir olalım,,,

Gelin canlar bir olalım,,,

Girmeden tefrika bir millete düşman giremez Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez (Mehmet Akif Ersoy) Bir milletin arasına bölücülük girmediği müddetçe düşman giremez.

Milletin fertleri aynı fikirle hareket ettiği takdirde o milleti silâhla sindirmek, yok etmek mümkün değildir. Değerli kardeşlerim! Yüce dinimizin üzerinde durduğu en önemli konulardan birisi de mutluluğun vazgeçilmez şartlarından olan birlik ve beraberliktir. Birlik ve beraberliğin olduğu yerde kardeşlik, huzur, bolluk ve rahmet vardır.

Dünya ve ahiret mutluluğu ancak Allah’ın kitabına sarılmak, birlik ve beraberlik içinde olmakla mümkündür. Bu konuda Yüce Rabbimiz, Kur’an-ı Kerimde şöyle buyuruyor: “ Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti. İşte onun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz…

”(1) Yüce Rabbimiz bizlere bu uyarının ardından, birlik ve beraberliğin ihmal edilmemesini ise şu ayetle hatırlatmaktadır: “Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte onlar için büyük bir azap vardır.

”(2) Bu nedenle, Tek bir Allah’a, aynı Peygambere ve aynı Kur’an’a inanmış olan Müslümanların, “Birlikte rahmet vardır” ilkesiyle hareket etmeleri, asla bölünüp paralanmamaları gerekir. Yüce Allah, Kur’an-ı Kerimde şöyle buyurmaktadır: “İşte bu, benim dosdoğru yolumdur.

Artık ona uyun. Başka yollara uymayın. Yoksa o yollar sizi parça parça edip, O’nun yolundan ayırır. İşte size bunları Allah sakınasınız diye emretti.

”(3) Değerli okuyucularım! Yüce dinimiz İslam, toplumu oluşturan fertleri, bir bütün olarak ele almış, onların her birini vücudu oluşturan organlara benzetmiştir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmaktadır: “Birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamette, birbirlerine şefkatte, müminlerin misali, bir bedenin misalidir.

Ondan bir uzuv rahatsız olsa, diğer uzuvlar uykusuzluk ve hararette ona iştirak ederler.

”(4) İslam, kişinin, sadece kendini ve kendi menfaatini düşünmesine karşı çıkmıştır. Tarihte pek çok acı örneklere şahit olunduğu gibi, birlik ve beraberlikten uzak, sadece kendi şahsi çıkarları peşinde koşmayı adet haline getiren fertlerin oluşturduğu toplumlar, bu yanlışın bedelini, ağır bir şekilde, tarih sahnesinden çekilerek ödemişlerdir. Toplumları ayakta tutan, birlik ve beraberliktir. Bunun zıddı olan tefrika ise, toplumu içten içe yiyerek, temelden çökmelerine neden olur.

Bu nedenle toplumu birleştiren, barış ve güven ortamını sağlayan tek yol, milli ve manevi birlik anlayışı içinde yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamaktır. Yazımı Allah Resulü (sav)’nün, huzurlu ahlaklı bir toplum yapısını en güzel şekilde yansıtan şu mübarek sözleriyle bitiriyorum: “Zandan kaçının. Zira zan, sözlerin en yalanıdır. Birbirlerinizin eksikliğini görmeye ve işitmeye çalışmayın. Birbirinizin özel ve mahrem hayatını araştırmayın, menfaatle benlik yarışına girmeyin. Birbirinize buğz etmeyin. Birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları kardeş olun.

”(5) Kaynaklar 1-Al-i İmran,103 2-Al-i İmran,105 3-Enam,153 4-Müslim, Birr,17 5-Müslim, Birr,9

 

Ferhat POLAT

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.