22.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Gözlerini dikip konuşuyorsa yalan söylüyordur

Gözlerini dikip konuşuyorsa yalan söylüyordur

Beden dili söylenen yalanları anında ortaya çıkartıyor. Kontrol altına alınması zor olan bu dilin uzmanı İlhan Doğan’a göre bir insanın yalan söyleyip söylemediği beden dilinden hemen anlaşılabilir. İpuçları ise çok net: “Kişi konuşurken gözlerini sabit bir noktaya dikiyorsa yalan söylüyor olabilir.” Doğan’a göre erkekler yalan söylerken dudakları ile oynar, kadınlar ise kafalarını kaşır.1
Gözlerini dikip konuşuyorsa yalan söylüyordur

Kişisel gelişim ve sağlıklı iletişim konusunda dünya çapında eğitimler veren Beden dili iletişim uzmanı İlhan Doğan, jest ve mimiklerin bir insanın yalan söyleyip söylemediğini ortaya koyduğuna dikkat çekiyor.

Gözlerini sabit noktaya dikiyorsa yalan söyler

Doğan’ın beden dili ve yalan üzerine tespitleri şöyle: “Beden dili tıpkı kelimeler gibi anlamları olan bir iletişim aracıdır ve onlar aracılığıyla sürekli olarak etrafımıza mesajlar yayarız. Beden dilinin konuşma dilinden farkı ise, kolaylıkla saklanabilecek bir dil olmamasıdır. Konuşma esnasında yaptığımız hataları, dikkatleri başka yöne çekerek düzeltebiliriz ancak kelimesiz iletişimde hatalarımızı saklamak neredeyse imkânsızdır. Saklamaya çalıştığımız her şey beden dilimiz aracılığıyla çevremizdeki insanlara ulaşır. Özellikle beden dilimizi tanıyan kişilerle iletişim kurarken yalan söylemekten kaçınmalıyız, aradaki farkı okumaları daha kolay olacağından ilişkilerde kalıcı sorunlar oluşabilir. Dilimizin aksine vücudumuz asla yalan söylemez. İyi tanıdığımız kişilerin doğal hallerini bildiğimizden yalan esnasında bedenlerinde oluşan değişiklikler hemen dikkatimizi çekecektir. Özellikle bakışlarını kaçırmaları veya gözlerini sabit bir noktaya dikerek konuşmaları yalan söyledikleri hakkında ipuçları verebilir.”

Erkekler dudaklarıyla oynar kadınlar kafalarını kaşır

Kendi buluşu olan “Riccon” tekniği ile İsviçre’ye 17 ödül kazandıran ve sıradışı eğitim sistemiyle Nobel’e aday gösterilen İlhan Doğan daha önce Yeni Şafak’a verdiği röportajda beden dili, jest ve mikiler üzerine çarpıcı tespitler yapmıştı. Doğan’a göre erkekler yalan söylediğinde dudaklarıyla oynar, kadınlar ise makyajını temizleyip kafalarını kaşırlar.

O röportajdan ilgili bölüm şöyle:

Bir kişinin doğru söylediğini nasıl anlarız?

Kelimelerin içindeki ölçüye göre öğrenirsiniz. Gözlerin çok büyüyüp küçülmediğini, dudakların açılıp kapanmadığını başını sağa sola öne eğmediğini görürseniz o kişi yalan söylemiyordur.

Yalan söylendiğini?

Elinizi burnunuza ya da ağızınıza getiriyorsanız yalan söylüyorsunuzdur. Ya da kaşınızın üstünü kaşırsınız. Erkekler genelde burunlarıyla oynarlar.

İnsan beden diliyle yalan söyleyebilir mi?

gfhhBeden dili yalan söylemez. Mutlaka bir açık verirsiniz. Erkekler yalan söylüyorsa dudaklarıyla oynarlar, kadınlar makyajlarını temizleyip, kafalarını kaşırlar.
Eller?
Ellerimizin açık olması bizim dürüst olduğumuzu gösterir. Ellerimizi aşağıya doğru ters çevirdiğimiz zaman olaylara ön yargılı baktığımızı gösterir. Elimizi dik tuttuğumuzda sağlı ve sollu olarak gösterdiğimizde karşı tarafa analatik yaklaştığımızı göstirir.

rttr
Ayaklar?
Ayaklarımızın uçlarını birleştirirsek sıkıldığımızı utandığımızı gösterir. Ayaklarımızı tam birleştiriyorsak çok utangaç olduğumuzu gösterir. Ayaklarımızı arkadan kelepçelediğimizde ise sıkıldığımızı gösterir. Bacak bacak üzerine atmamız üstünlük belirtisi. Ayağınızı yan tarafa kıvırırsanız daha duygulu hassas konulara gireceğinizi gösterir.

kl
Gözler?
Gözlerin büyüyüp küçülmesi yalan söylemekle ilgilidir. Gözlerimiz yukarı doğru sol tarafa baktığında gelecek planlarımızı düşündüğümüzü gösterir. Aşağıya doğru baktığımızda karamsar olduğumuzu, dik baktığımızda kuşkulu olduğumuzu gösterir. Sağdan yana doğru baktığımızda gelecekle ilgili düşüncelerimizi gösterir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.