TürkiyeSON - 24.09.2023 -

Gürkan (STK) ile iştişare toplantısı yaptı

Gürkan (STK) ile iştişare toplantısı yaptı

Başkan Gürkan

Battalgazi Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Selahattin Gürkan, “Ramazan arifesini yaşadığımız şu günlerde, Ramazan ayını daha iyi nasıl değerlendiririz, onu istişare etmek için bir araya geldik. Bizim belediyecilik anlayışımızda biliyorsunuz 5 temel unsur vardır. Bunların en başında gelen katılımcı belediyecilik anlayışımızdır. Katılımcı belediyecilik anlayışıyla hem seçim zamanında hem de diğer zamanlarda sivil toplum örgütlerinin görüş ve önerileri bizim için yol haritası olacağını ifade etmiştik. Ramazan ayı insanları kurtuluşa götüren, doğruyu yanlışlardan ayıran Kuran-ı Kerim’in indiği aydır. Ramazan ayı yine Kadir Gecesi’ni içinde barındıran aydır. Ramazanın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da günahlardan arındıran bir mübarek aydır. Bu ayda şeytanların bağlandığını ve rahmet kapılarının aralandığını Peygamberimiz bize bildirmiştir. Bizler de bu ayı kendi içeriğine uygun olarak dolu dolu yaşamak istiyoruz. Özellikle Battalgazi bölgemizdeki fakir fukara sayısının fazla olması, ayrıca Suriye’deki hadiseler neticesinde ilçemize ve ilimize gelmiş, mülteci durumunda olan Müslüman kardeşlerimizin hem bu süreç içerisinde onlara karşı ilgi ve alaka uyandırma konusunda neler yapabiliriz, bunun gayreti içerisindeyiz” dedi.

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Ramazan ayında belediye olarak çeşitli etkinlikler yapacaklarını ifade eden Gürkan, “Kültür ve sosyal işler birimimiz bu konuda bir çalışma yaptı. Bu çalışma ile ilgili her akşam bir sponsor firma ile bir iftar yemeği vermeyi düşünüyoruz. Bu iftar yemeğinden önce de sivil toplum örgütlerimizle ve Malatya’mızda insanımızı sıkmadan Ramazan ayının ruhunu göz ardı etmeden bir vaaz programı düşünüyoruz. Burada il Müftümüz, ildeki hocalarımız ve Malatya’daki kanaat önderlerimiz, isterse kendilerine vaaz verdirmek istiyoruz. Temel kaideye zarar vermemek kaydıyla bu vaazları Malatyalı hemşehrilerimize vermek istiyoruz. Şunu da belirtelim; Battalgazi Belediyesi olarak iftarların tümünü karşılayabilirdik. Ancak toplumdaki yardımlaşma duygusunun ortaya çıkarılması noktasında, ayrıca insanların birbirlerini tanıması ve kaynaşması noktasında her gün bir iş adamımız veya bir gurup esnafımızın iftar yemeği vermesi noktasında düşüncelerimizi ifade ettik. Bugün beni birkaç iş adamımız da aradı. Özellikle kendi yapacağı paketlerin fakir fukaraya dağıtılması noktasında bizden aracı olmamızı istedi. Bu konuda da elimizden geleni yapacağımızı söyledik. Zaten belediyecilik anlayışımızın Sosyal ve Kültürel Belediyecilik anlayışımızda olmazsa olmazlarımızdandır” diye konuştu.
Başkan Gürkan’ın yaptığı konuşma sonrası sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri önerilerini dile getirdi. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Ramazan ayında her kesimi kucaklayan etkinliklerle, birlikteliğin taçlandırılması gerektiğine dikkat çekti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: