24.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Harput’un Fethi ve İslamlaşmasının 931. Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

Harput’un Fethi ve İslamlaşmasının 931. Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “1071 ruhu, 1085 ruhu, 1453 İstanbul’un fetih ruhu ve 15 Temmuz 2016 ruhu bizi geleceğe taşıyacak en önemli unsurlardır” dedi.

Harput’un Fethi ve İslamlaşmasının 931. Yıldönümü Harput Sarahatun Meydanı’nda 7’den 70’e büyük bir coşkuyla kutlandı.

Harput Sarahatun Meydanı’nda Cuma namazı sonrası bir araya gelen Elazığlıların yoğun ilgi gösterdiği fetih kutlamalarına, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Vali Yardımcısı Mehmet Fevzi Dönmez, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, İller Bankası Bölge Müdürü Ali Tekateş, Müftü Vekili Şehmuz Tanrıverdi, Çevre ve Şehircilik Müdürü Abdülkadir Kandemir, STK temsilcileri ve protokol mensupları katıldı.

Elazığ Belediyesi Mehter Takımının konseri ile başlayan kutlamalarda, Şehit Eyüp Oğuz Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Mehteran Takımı eşliğinde ‘Türkiyem’ adlı eseri seslendirmeleri tören alanında büyük coşku yaşattı. Sarahatun Meydanı’nda toplanan genç-yaşlı, kadın-erkek ve çoluk çocuk tek yürek, ‘Türkiyem’ parçasına eşlik ettiler.

BAŞKAN YANILMAZ: “HARPUT’UN İSLAMLAŞTIRILMASI ANADOLU’NUN İSLAMLAŞTIRILMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR ADIMDIR”

Gerçekleştirilen Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, bugün Harput’ta tarihi bir gün yaşandığını ifade ederek, “1071 Malazgirt Zaferinden sonra 1085 yılında Çubukbey tarafından Harput’un fethedilerek İslamlaştırılması, Anadolu’nun İslamlaştırılması açısından çok önemli adımdır. Bundan 931 yıl önce Harput’ta bir dönem kapandı ve bir dönem açıldı. Kapanan dönemle açılan dönem arasında gece ile gündüz gibi bir fark var. Karanlık gitti aydınlık geldi. O tarihten itibaren Harput’a İslam medeniyetinin dışında bir medeniyet ayak basamamıştır. Harput’ta o tarihten bugüne kadar İslam medeniyetinin dışında bir medeniyet yaşanmamıştır. Harput’u bir cümle ile özetlersek, Harput İslam medeniyetinin ete kemiğe bürünerek, şehir medeniyetinde bir yaşam medeniyetine dönüştüğü nadir şehirlerden biridir” diye konuştu.

“HARPUT’U BİR YAŞAM MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İÇİN TÜM GÜCÜMÜZLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Harput kültüründe vatan ve millet aşkının önemine vurgu yapan Başkan Yanılmaz, “Harput medeniyeti, Harput kültürü aynı zamanda vatan uğruna, millet uğruna, bayrak uğruna, inanç uğruna, dava uğruna canını ortaya koymaktan asla çekinmeyen cesur insanların yaşadığı bir beldedir. Bizler 1085 ruhunu gelecek nesillere taşıyacağız. 1085 ruhunun gelecek nesillere taşınması için, Haput’u o eski medeniyet kimliğiyle bütünleştirecek, bir araya getirecek ister mimarı çalışmalar, ister lokasyon düzeyindeki çalışmalar, ister diğer çalışmalarla bütünleştireceğiz, Harput’u bir yaşam merkezi haline getirmek için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Elazığ Belediyesi bünyesinde Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu’nu (KUDEB) kurarak, Harput’ta bulunan tarihi yapıların ortaya çıkarılması ve eski yapısına uygun bir şekilde restore edilmesi için çalışmalarının devam ettiğini anlatan Başkan Yanılmaz, “Çalışmalarla Harput, bir mezarlıklar şehri olmaktan çıkıp, 1085 medeniyetinin ve ruhunun, günümüze yansıdığı bir yaşam merkezi olacaktır” dedi.

Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne 18 Ağustos’ta düzenlenen hain saldırıyı hatırlatan Başkan Yanılmaz, “Elazığ olarak 18 Ağustos’ta menfur bir bombalı saldırıya maruz kaldık. O menfur saldırıyla Elazığ’da huzursuzluk oluşturmak isteyenler, bizim köklü medeniyetimizin bize kazandırdığı kardeşlik ruhunu bilmiyorlardı. Birlikte yaşam kültürümüzü, hoşgörü kültürümüzü bilmiyorlardı. 18 Ağustos’ta bunu yeniden öğrendiler. Menfur saldırıdan 15 dakika sonra Emniyet Müdürlüğümüzün önünde bir tek yaralımız kalmadı. Vatandaşlarımız yaralılarımızı hemen hastaneye taşıdılar. İşte 1085 ruhu budur, işte Harput medeniyeti budur, Harput yaşam kültürü budur ve bu medeniyet ebediyen daim olacak, Harput, ebediyen Dar-ül İslam olarak İslam ümmetine hizmet edecektir”  diye konuştu.

Başkan Yanılmaz’ın konuşmasının ardından Harput ilahileriyle gönüllere taht kuran Ahmet Yüce çok özel bir konser verdi. İl Müftü Vekili Şeyhmuz Tanrıverdi tarafından gerçekleştirilen Fetih duasının ardından  protokol mensuplarınca vatandaşlara aşure ikramında bulunuldu.

Program, Harput Mahalle Muhtarı Zülküf Demirpolat tarafından günün anlam ve önemine binaen Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a ‘Onurluk’ takdiminin ardından sona erdi.

‘HARPUT’UN FETHİ VE TARİHTEKİ ÖNEMİ’ PANELİ

Programın ikinci bölümünde Harput Hünkar Konağı’nda saat 14.00’da Nevzat Ülger moderatörlüğünde ‘Harput’un Fethi ve Tarihteki Önemi’ konulu bir panel düzenlendi. Panele Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Prof. Dr. Beşir Aşan, Prof. Dr. Yüksel Aslantaş, Prof. Dr. Enver Çakar ve Doç. Dr. İsmail Aytaç konuşmacı olarak katıldılar.

Panelde konuşan Başkan Yanılmaz, “Harput medeniyetinin ve Harput kültürünün, geçmişte olduğu gibi Anadolu topraklarında ve İslam aleminde yayılmasını arzu ediyoruz” dedi. Başkan Yanılmaz, konuşmasında şunları kaydetti: “1700’lü 1800’lü yıllarda Harput, bünyesindeki Kurra Üniversitesi ile Kur’an-ı Kerimi en iyi şekilde okumak isteyen kişilerin ilim gördüğü bir merkez olmuştur.Bugün de inşallah Diyanet Eğitim Merkezi’nin olduğu yerde eğitim merkezi mahiyetinde Harput’u dünyaya, İslam alemine açacak dünyanın dört bir yanından insanların gelip eğitim göreceği bir merkez haline getirmenin mücadelesi içindeyiz. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor.  Ben inanıyorum ki 1071 ruhu, 1085 ruhu, 1453 İstanbul’un fetih ruhu ve 15 Temmuz 2016 ruhu bizi geleceğe taşıyacak en önemli unsurlardır. Bunun hiçbir zaman unutulmaması gerekir. Gençlerimiz, evlatlarımız, çocuklarımız bünyesinde bu ruhun gelecek nesillere aktarılması gerektiğine inanıyorum.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.